Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

V 90 let starém domě máme stále perfektně suchý sklep. Před cca 15 lety byl na jedné straně domu ve vzdálenosti cca 1 m proveden výkop a uloženo kanalizační potrubí, které je o trochu níž, než podlaha sklepa. Před cca 4 lety při velkém dešti se objevila voda ve sklepě – asi 10cm, kterou jsem odčerpal a sklep byl za krátkou dobu zase suchý. Od té doby se to však opakuje, 1 až 2x za rok, při velkých deštích. Voda natéká cihelnou podlahou, nikoliv zdí. Po odčerpání vody tedy vysychá podlaha. Ve sklepě nemám žádný kanálek. Co s tím. Díky.

  • You must to post comments

Dobrý den,
dle Vašich informací Vám doporučuji začít kamerovým průzkumem/revizí ležatého kanalizačního potrubí. Je velmi pravděpodobné, že v ležaté kanalizaci může být defekt, který se takto projeví při extrémním průtoku dešťové vody. Předpokládám, že kanalizace odvádí i dešťovou vodu. Druhý možný scénář popisovaného stavu může být i ten, že veřejná kanalizace v momentě extrémního úhrnu srážek v krátkém čase nestíhá gravitačně vodu odvádět a zpětný tlak ještě zvyšuje únik vody pod/u domu z defektu v potrubí. Takto se podloží pod domem velmi rychle natlakuje vodou. Vytékající voda se totiž nestíhá vsakovat a snadno vystoupá a proteče skrz netěsnou skladbu podlahy do sklepení.
Závěr: Odborně zhotovit kamerový průzkum Vaší kanalizace nejlépe moderní kamerou s rotační hlavicí a případně u domu osadit na ležatou kanalizaci zpětnou klapku, která zamezuje zpětnému tlaku vody v případě, že hlavní kanalizační řád „nestíhá“ vodu v těchto momentech plynule odvádět. Nelze však ani vyloučit i krátkodobé zvednutí spodní vody či krátkodobě působící spodní pramen. Pokud by se vyloučila příčina z ležaté kanalizace, budou se muset provést nápravná opatření komplexnější, a tím i nákladnější. Havárie kanalizace by byla v mnoha ohledech pro Vás „výhodnější“, pokud se to dá takto okomentovat.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Nechal jsem prověřit kanalizaci odbornou firmou, zjištěny 2 závady, opraveny tzv. bezvýkopově. Přesto však při posledních větších deštích v prosinci nedošlo sice k průniku vody do sklepa, ale podlaha byla ve dvou místech mokrá. Není možné, že by voda tekla vnějškem pod zemí podle potrubí kanalizace a našla si v jednom místě cestu do sklepa ? Kanalizace je odbočka jen pro nás a souseda, spádově k nám, délka cca 100 m, hlavní kanalizační řad je v silnici spádově o 2 m níže, než je naše odbočka. Při velkých deštích hlavní kanalizace nestíhá a voda se „valí“ po silnici. Ovšem je to o hodně níž – ty dva metry. Jak dál ?
Zdeněk

  • You must to post comments

V podstatě jsem predikoval v mé první odpovědi stav, který popisujete v druhém dotazu. I Vaše další úvaha může být správná, ale potvrdit se to nedá a případný průběh, který popisujete, nelze zcela ovlivnit. Může to být i ta krátkodobě zvedající se voda, krátkodobý vznik pramenu pod domem atd. atd. Ještě k té informaci o veřejné kanalizaci, která při přívalových deštích nestíhá odvádět vodu. V momentě, kdy hlavní kanalizační řád nestíhá odvádět vodu, Vaše kanalizační přípojka je v podstatě maximálně natlakovaná vodou, a to i přesto, že hlavní řád je od dva metry níže, jak popisujete. Nicméně, budeme věřit, že z Vaší kanalizační přípojky voda v těchto momentech nevytéká. Také se stále zaměřujeme na tekoucí vodu, tím na tlakovou vodu, ale v současné době Vaše zamokřování podlahy může způsobovat i zvýšená zemní vlhkost pod domem, která je v přímé úměře s úhrny dešťových srážek, a to s malým časovým zpožděním. Drenáž u základů okolo domu by asi problém nevyřešila, jelikož Váš stav se projevuje pouze při velkých a rychlých úhrnech srážek, a tak gravitační odtok vody drenážním potrubím do této kanalizace by byl v tomto případě kontraproduktivní anebo neefektivní, samozřejmě jen v případě, že kanalizačního řád nestíhá vodu odvádět, ale to je právě a pouze ten moment, kdy Vám vzniká Vámi popisovaný problém.
Pak ale zbývá už jen jedna možnost, které jste se asi chtěl vyhnout. Je třeba zaizolovat podlahy. To je vytvořit kvalitní hydroizolační vanu se všemi stavebními postupy. Píšete, že Vaše kanalizace byla přetěsněna sanačním rukávem a od té doby se sklep již nezaplavuje. To je samozřejmě pozitivní. Evidentně to tedy s kanalizací muselo souviset.
Zamezovat pronikání zemní vlhkosti do objektu je mnohem snazší než zamezit působení/protékání tlakové vody do objektu. Nicméně by Vás můj závěr asi úplně nepotěšil, a tak mne napadá jedno nenákladné a nenáročné řešení. Jelikož po opravě kanalizace se jedná v současné době „pouze“ o zavlhání podlahy na dvou místech, do sklepa již voda nenatéká, zkuste celou plochu podlahy zatěsnit z jejího povrchu krystalickým nátěrem. Tím, že podlaha je nasákavá, mohla by se krystalika vsáknout dostatečně hluboko do její porézní struktury, a tím ji utěsnit. Nejedná se o povrchový nátěr, který by se při působení vlhkosti z negativní strany mohl odlupovat od podkladu, ale utěsňuje nasákavý materiál v jeho dostatečné hloubce/struktuře. Zde Vám vkládám jeden z možných výrobků, který by mohl problém zavlhání povrchu podlahy vyřešit: https://www.acara.cz/isomat-aquamat-cementova-hydroizolace-seda-20-kg-p393906/?utm_source=Google+n%C3%A1kupy&utm_medium=ppc&utm_campaign=ISOMAT+AQUAMAT+Hydroizola%C4%8Dn%C3%AD+suspenze+na+b%C3%A1zi+cementu,+%C5%A1ed%C3%A1,+20+kg&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA-62tBhDSARIsAO7twbYGmzsTFxBgJCaWUBRWr-kJ03uJJwpwCl09m9si3TPdiBpnRlUWP7QaAkGOEALw_wcB#gallery
S pozdravem
JS

  • You must to post comments
Zobrazuji 3 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268