Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den,

mám starý rodinný dům (bývalý mlýn) cca 3 roky po rekonstrukci a již několik let ( i před rekonstrukcí) mi vlhne jeden roh v ložnici. Toto se opakuje každou zimu, nejprve se mi orosí podlaha cca 0,5 m2 a při nižších teplotách i zed cca 0,5m nad podlahu. Přes den to vyschne a v noci se to opět opakuje. Mám pocit že je to zapříčiněno vzlínající vodou ve stěně domu. Můžete mi prosím poradit co s tím dělat? Děkuji Šůra

  • You must to post comments

Dobrý den pane Šůro. Dle Vašeho popisu vše nasvědčuje tomu, že v rohu místnosti vzniká rosný bod a tím se na vnitřním chladném povrchu rohové části místnosti kondenzuje vzdušná vlhkost. Dle Vašeho popisu je to učebnicový příklad průběhu kondenzace vzdušné vlhkosti. Samozřejmě se může jednat i o drobné zavlhání zdiva z důvodu dožilosti či poškození stávající vodorovné hydroizolace. Tím by zdivo mohlo vykazovat větší tepelné ztráty. Jen měřením vlhkosti vlhkoměrem je možné zjistit, zda se jedná pouze o kondenzaci vlhkosti v nejchladnějším místě místnosti z důvodu nedostatečného tepelného odporu místa konstrukce anebo kombinací s drobnou dotací zemní vlhkosti, která kapilárně vzlíná v rohu místnosti. Tato dotace vlhkosti může být tak nízká, že se v teplejším období neprojevuje, ale zvyšuje tepelnou vodivost a tím v zimním období, tj. při nízkých teplotách, se povrchová teplota na omítkách ještě více snižuje. Povrchové měření vlhkosti na omítkách by bylo v tomto případě zavádějící. V případě, že provedete měření, je potřeba měření vlhkosti provést v určité hloubce zdiva. Pokud se ve zdivu nadlimitní vlhkost nenaměří, je potřeba vyřešit kondenzaci způsobenou vznikem rosného bodu zateplením konstrukce. Pokud by se ale mírně nadlimitní vlhkost ve zdivu měřením potvrdila (terminologii “mírně nadlimitní vlhkost” jsem použil z důvodu, že dle Vašeho popisu průběhu kondenzace vyšší či vysoká vlhkost ve zdivu zatím působit nemůže), pak je potřeba zhotovit dodatečnou hydroizolaci pro zamezení vzlínající vlhkosti. V případě, že kondenzace ale v zimním období bude probíhat i nadále a stejným způsobem, bude nutné konstrukci ještě zateplit.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268