Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den,koupili jsme starý dům a v zádveřní místnosti (2,40m2) bylo kolem dokola dřevěné obložení a pod tím nopová fólie, a zřejmě sanační omítka. Zjistili jsme, že je tam plíseň, tak jsme to celé sundali a obouchali na cihlu/kámen. Nyní jsou stěny vlhké nejvíce nad obouchanou částí a kolem dveří. Vlhkost není nyní viditelná, ale měřím to vlhkoměrem. Chci se zeptat, co doporučujete. Nevím, zda vzlíná vlhkost od spodu, nebo je to tím, že stěna kolem dveří je celkem tenká a promrzá to tam, nebo tím, že tam neproudí moc vzduch. Nyní jsme tam koupili další dveře, které tam dříve nebyly, takže se bojím, že to bude ještě horší. Co byste doporučili, prosím?

Obrázek
  • Eliška Betyárová stáří dotazu 4 měsíce dní
  • last edited 4 měsíce dní
  • You must to post comments

Váš popis je ilustrativní, jak se neodborně řeší problémy starých zdí a jejich povrchů. Ale toto není předmětem dotazu.
Vzhledem k letitosti této místnůstky/závětří jsem přesvědčený, že zdi budou již vlhnout z důvodu dožilosti, možná od počátku kvůli chybějící vodorovné hydroizolaci. Vlhké zdi, rovná se vyšší tepelná vodivost, v zimě rychlejší promrzání a chladný povrch na omítkách. Následuje kondenzace a plísně. Toto jde ruku v ruce. Tipuji, že zdi budou max. 300 mm silné, a to je nedostačující tloušťka z hlediska tepelného odporu zdiva. Zmiňované snížené proudění vzduchu zásadně stav neovlivňuje. Respektive také ovlivňuje, ale už jen sekundárně. Primární příčina je v předešlých větách popsána.
Proto doporučuji tento postup:
Zdivo izolovat proti vzlínající vlhkosti např. Systémem AquaStop Cream, kde účinnost je spolehlivá a náklady na tuto místnost odhaduji do 5 tis. Kč. Omítky bych celé osekal a nahradil je buď termoizolačními, nebo ještě lépe omítkami klimatickými, např: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/produkt/klimaticka-omitka/. Klimatická omítka v TV v pořadu Polopatě: https://www.youtube.com/watch?v=3q2sQg4hbXM. Plochy nejsou velké, a tak i náklady na tyto omítky budou pro Vás snad finančně přijatelné. Případně je možné zateplit polystyrénem či vatou konstrukci zvenku a spodní část odstraněných omítek nahradit omítkami sanačními. Pokud takto budete postupovat, jsem si naprosto jistý, že se k Vámi popisovanému stavu nebude muset několik generací opětovně vracet.
S přátelským pozdravem

Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268