Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý deň,
opravujem starší rodinný dom ktorého prízemie sa nachádza v niektorých miestach cca 80 cm pod úrovňou terénu. Múry boli obložené z vnútra dreveným obkladom. Po odstránení obkladu som zistil, že múry sú do výšky 2/3 vlhké. Dom bol asi pred 20 rokmi obkopaný, urobená zvislá hydroizolácia a oddrenážovaný. Zatiaľ som vo vnútri domu rozbil podklad(základovú dosku), obkopal a odvetral všetky múry z vnútornej strany a naspäť zabétonoval podkladovú dosku. Teraz by som chcel urobiť injektáž – Aqua stop cream a tým zabrániť vzlínaniu vody po múroch. Múry sú z 2/3 tvorené z betónu na ktorom je tenká izolácia a ďalej je múr tvorený z plných vypálených tehál. Bude to účinné? Dá sa robiť injektáž aj v betónovom múre?
Ďakujem,
Marián

Obrázek
  • Marián stáří dotazu 4 roky dní
  • last edited 4 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den.
Injektážní krém AquaStop Cream má výjimečné penetrační vlastnosti a tím se dá použít i u Vašeho betonového zdiva. Šalovaný betonový základ velmi pravděpodobně nebyl při výstavbě vibrovaný, neobsahuje žádné plastifikátory a nebyl mísený ve vysoké kvalitě. Tím netvrdím, že není dostatečně pevný pro základy domu. Vycházím však z doby výstavby, druhu stavby a také z přiložených fotografií. Proto bude beton dosti porézní a tím vysoce nasákavý pro vodu a tím i pro dispergaci aktivních látek injektážního krému AquaStop Cream. Přesto je to stále beton, který je považovaný za méně porézní zdicí druh materiálu. Z těchto důvodů u tohoto druhu zdiva doporučuji použít před samotnou krémovou injektáží přípravek AquaStop Cream Inject activator, který usnadňuje vsakování aktivních látek do okolí vrtů, dále zkrátit rozteče vrtů z doporučených 100 mm na rozteče 80 mm při jednořadé injektážní linii. Případně zvážit dvouřadou injektážní horizontální linii, kde by se rozteče vrtů zhotovily v doporučených 100 mm vzdálenostech. První injektážní linii lze provést už ve výšce cca 50 mm od podlahy, aby se zdivo navrtalo vodorovně. Jen dejte zvýšenou pozornost, abyste si nepoškodil vnější svislou (funkční!) hydroizolaci provrtáním zdiva skrz. Druhá injektážní linie by byla o 50-60 mm nad spodní linií a vrty horní linie by byly zhotoveny na středových osových vzdálenostech spodních vrtů. Podle přiložené fotografie a podle Vašeho popisu probíhajících dalších stavebních prací by se dala zvážit i druhá varianta. Krémová injektáž by se zhotovila v přechodové maltové spáře mezi betonovým základem a první řadou cihel, anebo mezi první řadou a druhou řadou cihel nad betonovým základem. V maltové spáře je dispergace aktivních látek přece jen snazší a výsledek i při jednořadé linii zcela spolehlivý. Navrhuji to proto, že jste ve fázi, kdy budete zhotovovat hydroizolační vanu a tak by se dala hydroizolace podlahy vytáhnout až do výše injektážní linie. Obecně platí, že je výhodnější zamezit kapilárně vzlínající vlhkosti co nejblíže k základům, avšak vždy za předpokladu (!), že se nad dodatečně doplněnou vodorovnou hydroizolaci v příčném řezu zdiva nemůže ze žádného směru přemostit vlhkost, ať už ze zeminy či jiných stavebně provázaných, stykem přiléhajících zavlhlých vodorovných a svislých konstrukcí. Ve Vašem případě toto obecné pravidlo ale není tak striktní, tedy co do výšky provedení injektáže, a proto bych zvažoval i druhou variantu. Ale to neznamená, že se nedá kvalitně zhotovit dodatečná izolace pro zamezení vzlínající vlhkosti v betonovém zdivu u podlahy sníženého přízemí, dle prvního doporučeného technologického postupu. V této variantě musí být svislá vnější hydroizolace plně funkční a její spodní kraj musí být pod injektážní linií. Předpokládám ale, že při výkopových prací se svislá hydroizolace zhotovila dostatečně hluboko.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268