Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý večer,

mám provedenou sanační injektáž ve zdech a kompletně novou litou vytápěnou podlahu odizolovanou lepenkou. K objasnění situace jsem si dovolil využít váš schematický obrázek. Poté co jsem natáhl v místnosti se zásuvkou nové rozvody elektřiny pro zásuvky, jsem se chtěl dostat s kabelem od zásuvek vrchem pod sádrokartonem přes vedlejší místnost (nahoře vlevo) až ven k el. rozvaděči (načmáráno červenou barvou). Sádrokarton bych však musel nějak narušit, což se mi nechce. Elektrikář mi navrhnul, že by to šlo táhnout šikmo do sklepa a pak ze sklepa oknem ven do rozvaděče (jasně, nejjednodušší řešení). Můj dotaz se týká šikmého řezu (zelenou barvou) skrz vnitřní stěnu směrem do sklepa, kde si samozřejmě provrtám jak lepenku, tak oblast s chemickou injektáží. 1 m dlouhý vrt by měl stačit. napadá mě vyvrtat 2 rovnoběžné otvory s minimální vzdáleností od sebe a jeden z nich nainjektovat a druhým prostrčit el. kabel. Doporučíte mi snad nějaké lepší řešení, nebo úplně nedoporučujete vrtat takto šikmo skrz hydroizolace aby veškerá předchozí hydroizolační snaha nepřišla vniveč?
Děkuji mnohokrát za odpověď.
Bišický

Obrázek
  • Václav Bišický stáří dotazu 4 měsíce dní
  • last edited 4 měsíce dní
  • You must to post comments

Dobrý den, pane Bišický,
z nákresu je situace jasná a důvody zvolené cesty pro vedení kabelu také. V levé straně nákresu bude kabel pravděpodobně svedený v drážce na fasádě a následně bude protažený do sklepní místnosti. Díky informaci o oknu předpokládám, že vrt pro protažení kabelu do sklepa bude stále nad úrovní terénu. Pak kabel bude asi uložen do lišty pod stropem a následně nastává ta nejobtížnější část, tedy protáhnutí kabelu do nepodsklepené místnosti vpravo. A tady je ta Vaše obava a podstata dotazu. Můj názor je ten, že jste zvolil nejsnadnější trasu pro přívod kabele do pravé místnosti, a tak si myslím, že trasa je zvolena správně. Protáhnout kabel za sádrokartonem by bylo dosti náročné, destruktivní a možná i nereálné. Vy máte ale obavu z toho diagonálně vedeného vrtu, který protne hydrofobní clonu vzniklou injektáží a také vytaženou hydroizolační vanu podlahy nepodsklepené místnosti. Z provedení dle Vašeho nákresu jsem přesvědčený, že se tímto vrtem nic nezkazí a neznehodnotí se výsledek Vašeho počínání při rekonstrukci. Vrtem vznikne prázdné místo odvrtáním materiálu. Můj „terminus technicus“- kde nic není, tak v tomto místě ani vlhkost nemůže kapilárně vzlínat. A kabel se nosičem vlhkosti určitě nestane. Ano, kdyby v okolí působila tlaková voda a Vy byste izolace, které by této vodě zabraňovaly, porušil, byla by to určitě chyba, ale to jistě Váš případ není. Takže se tohoto nebojte. Pokud byste ale přesto chtěl mít dobrý pocit, ale vlastně nejen pocit, že jste udělal nápravné opatření poškozené hydroizolace, vyvrtejte otvor vrtákem o průměru cca 20 mm. V tomto vrtu zbyde dostatek místa na PET trubičku, kterou byste zasunul do vrtu s již protaženým kabelem, s nastavenou délkou PET trubičky do vzdálenosti cca 40 – max. 50 cm byste vrt vyplnil studnařskou či kanalizační montážní pěnou. Pak byste tuto trubičku zasunul z druhé strany vrtu a opět byste vrt i s kabelem vyplnil touto pěnou. Tak zatěsníte celou délku vrtu voděodolnou pěnou, která se spojí s veškerým okolím, tedy i s okraji protnuté hydroizolace podlahy a s hydrofobní bariérou. V podstatě by bylo plně dostačující vyplnit doporučenou pěnou jen tu hloubku vrtu ze strany nepodsklepené místnosti, kde jsou hydroizolace. Varianta dvou vrtů vedle sebe není nutná a v podstatě by tento postup nic neřešil.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Dobrý den pane Schwarzi, děkuji Vám za cennou radu = nalezení nejlepšího řešení ☝️

  • You must to post comments
Zobrazuji 2 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268