Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den,

mám prosbu o radu, jak správně postupovat v případě injektáže kamenného zdiva.

Plánujeme výměnu chodníku okolo domu, při té příležitosti chceme oklepat sokly a provést injektáž zdiva v úrovni terénu.
Sklepy až po strop jsou ze smíšeného nebo kamenného zdiva. Vím, že aplikace nebude 100% ale i tak pomůže omezit vzlínání vlhkosti do obytné části.

Odkopat se až na základ není možné, dům je založen na skále před 80lety.

Zajímají mě odpovědi na tyto věci:

  • Zdi jsou cca 60 – 70 cm široké, budeme vrtat cca o 4cm méně na hloubku, jaký průměr vrtáku zvolit a vzdálenost
  • Dále když budeme dělat podloží pod chodník, je lepší chodník provést až ke zdi nebo udělat 20cm mezeru a dát nopovou folii a štěrk?
  • Doporučil byste aplikaci hydroizolační stěrky Bitumen 2K pod úroveň terénu kam se až dostaneme při obkopání? Pak dát nopovou folii?
  • Doporučil byste pak na sokl provést zateplení XPS nebo udělat provětrávaný sokl obkladovými páskami nebo cetris deskami?

Děkuji moc za rady a pomoc s řešením, případně jak to udělat správně.

S pozdravem

Pavel Petr
Pro zobrazení odpovědi na tuto otázku klikněte na červený nadpis anebo na tlačítko ,,odpovědi,, umístěné vlevo vedle nadpisu.

  • You must to post comments

Dobrý den.

  1. otázka. Náš technologický postup je průměr vrtů 14 mm, hloubka vrtů na celou tl. zdiva  s pokrácením vrtů max.40 mm, a osové vzdálenosti 100 mm. V případě smíšeného anebo kamenného zdiva spíše doporučujeme osové vzdálenosti mezi jednotlivými vrty zkrátit na 80 mm. Případně dodržet 100 mm osové vzdálenosti, ale pro max. účinnost nebo spíše výsledek ve dvouřadém provedení. To je druhá řada linie vrtů o 50 mm výše než první linie vrtů s posunutím na středy osových vzdáleností oproti sobě. Máte dvě možnosti. Ta první vychází levněji, ale ta druhá je i v méně savém a nekompaktním zdivu ještě spolehlivější. Dalo by se říci, že se výsledek může za určitých kritérií blížit ke 100%ní účinnosti (za určitých předpokladů, jako je správná výplň, dostatečná procentuální vlhkost ve zdivu, ale to jsou kritéria samozřejmá)
  2. V případě, že na dně výkopu nevybudujete drenážní těleso, což dle Vašeho popisu omezených možností odkopáním velmi pravděpodobně nebude,  je mezera mezi chodníkem a obvod. zdivem kontraproduktivní. K vysychání docházet nebude, což je ve většině případů důvod tyto štěrkové zásypy budovat, ale naopak, veškerá povrchová voda se Vám bude stahovat do tohoto sběrného sloupce. Za předpokladu, že na dně výkopu nebude zajištěn spolehlivý odvod vody, v žádném případě tuto mezeru nedoporučuji. Chodník zhotovte až k fasádě a spádujte od domu.
  3. AquaStop Bitumen 2K je vysoce spolehlivá, bezešvá izolace, zejména vhodná na nanášení svislých konstrukcí, jelikož nemá tendenci stékat, má velmi dobrou přilnavost k zavlhlým podkladům, což podúrovňové zdivo je v těchto případech vždy, ale je otázka, zda touto hydroizolací, která nebude zhotovena až do hloubky základové spáry z výše uvedeného důvodu, něčeho zásadního získáte. Takže, ač nejsem příznivcem těchto nopových fólií pro zhotovení svislých vnějších hydroizolací, ve vašem případě bych to asi nerozporoval. Jen dejte pozor při zpětném zásypu, aby nedošlo k poškození nopové folie.
  4. Jednoznačně sokl s odvětrávacími barvenými páskami. Tento systém se mi opravdu líbí z mnoha důvodů. Neuzavírá úplně zdivo, chrání a vcelku je to i esteticky pěkný prvek. Co se týče rozhodnutí, zda použít fasádní polystyrén či Cetris systém bych Vám odpověděl asi takto. Do jaké míry se Vám podaří odvlhčit obvodové zdivo by mělo být zásadním kritériem pro rozhodnutí zvoleného zateplení.

 

S přátelským pozdravem

 

Jiří Schwarz – jednatel společnosti

TRUMF sanace s.r.o.

Mob: +420 731565565

Email: [email protected]

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268