Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den, žijeme v „novostavbě“ bytového domu od ledna 2019 (kolaudace 12/2018). Dům je cihlový, nezateplený. Letos v lednu poprvé se nám v rohu jedné místnosti objevily mokré skvrny na zdi. Přikládám foto. Jedná se o severní roh domu, kde bylo vždy vlhko a chlad. Nicméně vlhkost v bytě se nám daří stabilně držet kolem 50% a roh neplesniví. Vlhké fleky, co se letos obejvily, mají evidentně vnější příčinu. Řešíme v rámci SVJ, nicméně uvítám jakékoli postřehy, návrhy, kam směřovat pozornost a jak lze řešit.. Naše laické úvahy směřují k promrzání omítky nebo průsaku vody dešťové díky okapu, který je v těchto místech zvenku okotven. Omítka zvenku se zdá neporušená.

Děkujeme moc.

Obrázek
  • You must to post comments

Dobrý den,
až bude pršet, podívejte se na fasádu, na ten roh domu, zda nevytéká voda z okapu, anebo ze svodu. Píšete, že na tomto rohu je svod. Nicméně, velmi pravděpodobně se jedná o kondenzaci vzdušné vlhkosti vlivem rosného bodu v tomto místě Vaší místnosti, a tak vznikají na povrchu chladného místa viditelné „flíčky“. Můj předpoklad, téměř jistota, vychází z přiložené fotografie a ze dvou informací. Tento roh je na severní světové straně domu a dům je nezateplený. Pokud prohlídkou při dešti vyloučíte vytékající vodu ze svodu na rohovou část fasády, má domněnka bude jistotou. Zmínka o řešení v rámci SVJ je myšlena pravděpodobně tak, že jste ve fázi, kdy zvažujete zateplit celý dům. To by Váš problém vyřešilo. Pokud ale v brzké době není toto priorita většiny vlastníků bytových jednotek, doporučuji toto vcelku jednoduché a naprosto spolehlivé řešení. Omítky v této rohové části odstraňte, a to od podlahy ke stropu a na každou stranu od vnitřního rohu cca 1 m. Pak odstraněnou omítku nahraďte např. touto omítkou, která Vám zaručí, že se na ní vlhkost ani plísně už neobjeví. Rozsah nových omítek jsem Vám navrhl pouze pro vyřešení rohu, ale větší rozsah plochy tohoto zateplení si můžete samozřejmě upravit dle potřeby. Odkaz na doporučenou omítku zde: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/produkt/klimaticka-omitka/. Také odkaz na video z TV pořadu, v jehož druhé části je respondentem můj syn, který o této omítce hovoří: https://www.youtube.com/watch?v=3q2sQg4hbXM. Také můj návrh řešení vychází z předpokladu, že se Vaše bytová jednotka nenachází v 1 NP, a tak se nemůže jednat o vzlínající vlhkost z důvodu poškozené vodorovné hydroizolace základů domu.
S přátelským pozdravem

Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268