Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den, ve sklepě rodinného domu se mi začíná objevovat průsak pravděpodobně spodní vody do zdí. Podle bližšího zkoumání, byly zdi už opravovány předchozími majiteli, kteří nám tvrdili, že došlo k jedné lokální bleskové povodni, tak proto byly zdi vlhké. Nyní se jeví, že nám v tomhle ohledu zalhali a průsak vody byl dlouhodobější, nezpůsobený bleskovou povodní, ale vzlínáním spodní vody přes už pravděpodobně vadou hydroizolaci sklepa. Můj dotaz zní, jestli je na základě přiložených fotek, se rozhodnout pro vaše řešení odstranění problému s vlhkostí ve zdech vhodné, nebo už bude potřeba jiné řešení. Rodinný dům se nachází v Rudné u Prahy, ulice Na Výsluní.
Děkuji za odpověď.

S pozdravem
Ing. Ondřej Botlík

Obrázek
  • Ing. Ondřej Botlík stáří dotazu 3 roky dní
  • last edited 3 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den pane Botlíku.
Z přiložených fotografií by se dalo usuzovat, že vlhkost působí ve spodní části zdiva u podlahy, v rohu o něco výše. Tím by se nemuselo jednat o porušení či již nefunkčnost svislé hydroizolace zdiva pod úrovní terénu, ale o poškozenou vodorovnou hydroizolaci buď na desce pod podlahou, anebo nejčastěji, ve spoji mezi vodorovnou a svislou hydroizolací při zakládání stavby. Vše tomu nasvědčuje, jelikož u vlhkosti obvodového zdiva, možná i vnitřního, alespoň ze zaslaných fotografií se mi to takto jeví, nepůsobí intenzita lokálních vlhkých map v různých výškách na omítkách, což by se projevovalo při porušení, degradaci či absenci svislé hydroizolace obvodového zdiva pod úrovní terénu. Ale výška zamokřených omítek je relativně malá, a zejména viditelně začíná opravdu od keramického soklu. Z toho lze usuzovat, že vlhkost se šíří buď ve vrchním betonu, tj. nad vodorovnou hydroizolací anebo opravdu ve spoji vodorovné a svislé hydroizolace spodní stavby. Keramická dlažba na podlaze může zakrývat vlhkost v podlaze, ale předpokládám, že podlahy nejsou předmětem Vašeho řešení. Takže, pokud je má úvaha správná, je možné zainjektovat obvodové zdivo u podlahy, a to se zvýšenou opatrností, z důvodu, abyste se vrty neprovrtali skrz zdivo a tím ještě stav nezhoršili. Pokud se vlhkost šíří do zdiva odspodu, nikoliv z bočního směru, a z fotografií lze tuto příčinu připustit, byla by injektáž u podlahy řešením. Tím by se vlhkost zastavila u podlahy a mohl by být viditelný problém na omítkách zdiva vyřešený. Ale toto řešení je bez záruky a jsem přesvědčený, že pokud bychom pojali odvlhčení zdiva bez dalších sanačních opatření, nikdo není schopen se zárukou potvrdit ani vyvrátit tuto moji úvahu a návrh řešení. Může to být první krok, ale i konečný krok pro zdárné provedení sanace zdiva. Nicméně dodatečná hydroizolace u podlahy Sytémem AquaStop Cream i v případě dalších sanačních prací by byla tak či tak nutná. Tím myslím např. další nápravná opatření, jako by bylo odstranění poškozených omítek a nahrazení omítkou sanační. Doporučoval bych ještě jeden krok, který by měl být po zhotovené injektáži proveden, a to před injektáží odstranit omítky s přesahem nad horním poškozením omítek a provést následné zaomítnutí po alespoň 14denní technologické pauze po dokončení injektáže. Tím by měl být při bouracích pracích odstraněn i keramický obklad. Dále by mělo být provedeno odkopání zdiva na základovou spáru a zhotovení nové svislé hydroizolace, případně vybudování nové hydroizolační vany, možná i drenážního tělesa apod. Ale tyto poslední, náročnější sanační práce uvedené ve větě, předcházející před touto poslední větou, snad nebudou nutné.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268