Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den pane Schwarzi.

Ve Vaší poradně jsem nenašel návod jak nejlépe nanést na svislou zeď ve výkopě nabízený AquaBitumen . můžete mi poradt? Chtěl bych , aby něco nezanedbal. děkuju a spozdravem Jiří Z.

  • You must to post comments

Dobrý den. AquaStop Bitumen 2K je určen pro vytvoření vodorovné a svislé hydroizolace. Značnou výhodou této hydroizolace je, že je bezešvá, beze spojů, dá se nanášet na svislé konstrukce a proto se stala oblíbenou hydroizolací zejména při odkopání obvodového zdiva na základy, jelikož nemá tendenci stékat, vznikne pevná a pružná vrstva v tloušťce 5-6 mm. Nejedná se o nátěr, ale plnohodnotnou a velmi odolnou hydroizolaci pro vytvoření ochrany spodní stavby proti vlhkosti i tlakové vodě. Při použití na vodorovné konstrukce, např. při zakládání stavby pro hydroizolaci základové desky. Všechny prostupy deskou, ať je to voda, odpad, plyn, elektřina, ale i přípravné armovací prvky vyčnívající ze základové desky pro stažení stěnových konstrukcí, všechny nejen plochy, ale i tyto detaily se spolehlivě utěsní před zakrytím. Další nespornou výhodou je, že bez jakýchkoliv obtíží kopíruje i značně nerovný podklad a s naprostým zatěsněním. Vykazuje i značný stupeň protiradonové odolnosti. Výhod je ještě více, ale přejděme na Váš dotaz.
Dle Vašeho dotazu je jasné, že se jedná o vytvoření nové svislé hydroizolace podúrovňového zdiva po provedeném odkopání zeminy.
Obecné zásady pro výkopové práce:
Výkop by měl být proveden dostatečně hluboko, nejlépe až na základovou spáru. V případě většího rozsahu výkopových prací by se mělo postupovat v určitých etapách, respektive v úsecích u obvodu domu, aby dům neztratil stabilitu, v případě hlubších výkopů by se mělo z bezpečnostních důvodů ve výkopu provádět pažení, po dokončení výkopových prací by se měl zpětný zásyp řádně hutnit v případě, že se na povrchu terénu budou s malým časovým odstupem zhotovovat nové povrchy pochozích ploch. Zemina by se měla prosít, alespoň zbavit větších a ostrých kamenů a případné původní stavební sutě, atd. Samozřejmě v případě výkopu se dá zvážit, zda se na dně výkopu nemá provést odvodnění drenážním tělesem.
Navržený postup pro zhotovení svislé hydroizolace hydroizolační stěrkou AquaStop Bitumen 2K:
Po odkopání podúrovňového zdiva je potřeba zdivo zbavit nečistot a nepevných částic. Případně do hl. cca 20 mm vyškrábat spáry. Očištění zdiva můžete provést za pomocí vysokotlakého vodního čističe např. s rotační tryskou, případně okartáčovat. Povrch zdiva velmi rychle oschne a tak i mechanické očištění je reálné. Následně nanesete na takto očištěné zdivo v malé tloušťce vrstvu univerzální malty, která se dá hladítkem na svislé konstrukce nanášet, ale po několika dnech je už vysoce pevná. Univerzální maltu lze zakoupit ve většině stavebnin. Proč doporučuji univerzální maltu? Univerzální malta je určená pro zdění i pro omítání. Tím, že je určená i pro zdění, dosahuje vysoké pevnosti a to nejen na tlak, ale i na odtrh. Tato malta se ale na rozdíl od zdicí malty dá na povrch svislé konstrukce nanášet hladítkem. Zdicí malta se na zdivo velmi obtížně nanáší, při natahování odpadává. Vápenocementová maltová směs pro zhotovení omítek se naopak dá na zdivo nanášet hladítkem bez obtíží, ale nedosahuje potřebné pevnosti pro získání pevného podkladu pro bitumenovou hydroizolaci. Přípravná podkladová tenkovrstvá stěrka univerzální maltou vytvoří spolehlivý adhezní můstek mezi zdivem a hydroizolační stěrkou a v neposlední řadě náklady na tento podklad jsou nízké. Dá se použít samozřejmě i jiných speciálních zpevňujících malt, ale jsou oproti této univerzální maltě značně dražší a pro účely, ke kterým potřebujeme tuto přípravnou stěrku zhotovit, je naprosto dostačující tato běžně dostupná univerzální malta. Tím, že pracujete u přípravného podkladu, ale i nanášení hydroizolace se provádí hladítkem, vůbec není problém kopírovat nerovnosti, oblouky i výstupky zdiva, tj. značné nerovnosti zdiva. Ještě bych se zmínil k přípravné tenkovrstvé stěrce. Nanáší se opravdu v malé tl. max. do 2 mm na povrchu očištěného zdiva, ale samozřejmě v místech vyškrábané spáry apod. se zvýšeným tlakem ruky do hladítka musí malta vtlačit do max. hloubky povrchové nekompaktnosti, hloubky spár a netěsností zdiva. Technologická pauza po provedené podkladové tenkovrstvé stěrce a nanesení nové svislé bezešvé hydroizolace, která se nanáší ve dvou vrstvách do celkové tl. cca 5-6 mm, postačí necelý týden. Podkladová stěrka bude již dostatečné pevná a AquaStop Bitumen 2K má lepší přilnavost k vlhčímu povrchu, podkladu, takže není nutné prodlužovat technologickou pauzu. AquaStop Bitumen má ve svém obsahu složku vody a tím je lépe slučitelný s vlhčím podkladem, než s podkladem povrchově suchým. Podkladová stěrka i pod vrstvou nové hydroizolace vyzraje do značné pevnosti. Vše o vlastnostech a technologickém postupu hydroizolační stěrky najdete na našich webových stránkách, zde je link na Tl výrobku: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/wp-content/uploads/2017/11/TL-AquaStop-Bitumen-2K-2017.pdf.
Ochrana svislé hydroizolace:
Snad každá svislá hydroizolace by měla být ochráněna před mechanickým poškozením. V případě svislé hydroizolace AquaStop Bitumen 2K můžete tuto hydroizolaci ochránit např. extrudovaným polystyrénem a tím si zároveň zateplíte základy. Poslední svislou vrstvu bych doporučil např. profilovanou nopovou folií s výškou nopů 8 mm, kterou přiložíte plochou s vystouplými nopy k polystyrénu. Efekt odvětrávání nepotřebujeme a takto nopová folie je k terénu kluzná a tím nemá tendenci sjíždět při poklesu zpětného zásypu, který nastává skoro vždy a to i po důkladném zhutnění.

S přátelským pozdravem

Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Dobrý den pane Schwarzi,

jak určit, že je izolace Bitumen 2K dostatečně výzrálá, aby se dala obložit XPS a zasypat?
Izolace je sice na druhý den tuhá, ale to je dáno, dle mého tužící složkou B na bázi cementu (cement ztvrdne). Mělo by ještě proběhnout odpaření vody a oxidace jak píšete v nějakém příspěvku. Jinak bych si zřejmě zadělal na problém, když by nebyla dostatečně vyzrálá. Předpokládám, že obložená a zasypaná izolace již nikdy nevyzraje?
Stačí se orientovat dle barvy nebo nějak sofistikovaněji? Část izolace co mám v úrovni terénu je černá, ale na dně téměř 2 m výkopu je stále nahnědlá, byť tuhá.

S pozdravem
Michal T.

  • Michal T. odpovězeno 3 roky dní
  • last edited 3 roky dní
  • You must to post comments
Zobrazuji 2 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268