Poradíme Vám
+420 731 565 565
Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Kalkulačka
spotřeby materiálu

Dobrý den, prosím Vás o radu, jak postupovat v případě smíšeného zdiva, cihla a šedé škvárové tvárnice. Tvárnice jsou použity pod okny, kde je síla zdi pouze ta tvárnice cca 30cm, výklenek je uvnitř místnosti pro topení, ostatní zdivo je cihla síla 45cm. Tvárnice i cihly začínají na spodní úrovni podlahy, kde byla kdysi papírová (thérový papír) izolace a kde by tvárnice tvořily mokrý můstek. U cihel je to bez problému, dá se jet vodorovně nad podlahou asi 5-10cm. Tvárnici bych musel obejít vysoko na její výšku, vrtat i otvory po 10cm nad sebou podél tvárnice až nahoru, kde by byla opět vodorovná spára. Je možné vrtat tvárnice, které mají vnitřní otvory, tak, abych je pak plnil přibližně stejným množtvím krému, jako otvory vyvrtané v maltě mezi cihlami? Nasytí se potom spodek těch tvárnic s jejími příčkami uvnitř? Pravděpodobně by ale mohly nasávat vlhkost z boku od podlahy, která je asi právě těch 10cm od spodku tvárnic. Mám zakoupený kyblík 10 litrů, aplikační pistoli a 100ks polystyrénových šputů. Izolace jsou vadné i uvnitř domu, například pod komíny. Stavbě je něco přes 50 let. Předem děkuji za odpověď.

  • Kotek stáří dotazu 6 roky dní
  • last edited 6 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den pane Kotku. Omlouvám se, že jsem Vám neodpověděl dříve, ale je sezóna a abych řekl pravdu jsem v jednom kole. Nicméně rád Vám poradím. Jak píšete správně, u cihelného zdiva je to opravdu jednoduché. Zvolíte si tu nejbližší spáru u podlahy a v té vodorovné spáře zhotovíte horizontální linii krémové injektáže. Technologický postup jistě víte. Dodržet průměr vrtů 14 mm, osové vzdálenosti max. 100 mm, hloubku vrtů dle tloušťky zdiva mínus 30 mm, vyfoukání otvorů po vrtech stlačeným vzduchem (nemusí to být kompresor, stačí obyčejná pumpička na kolo s hadičkou) a v neposlední řadě dvoufázová výplň vrtů -injektáž. Poslední krok – zavřít ústí vrtů polystyrénem, rychletuhnoucím cementem. To všechno asi víte. Ale otázka byla jiná. Jak jste napsal, u cihelného zdiva je to jasné, ale u škvárobeton. tvárnic je to složitější. Takže rozhodně bych nevrtal nad linií, kde ji zhotovujete v cihelném zdivu. Pravděpodobně byste tuto linii měl již dosti vysoko nad podlahou, tj. výška od podlahy k první ložné spáře mezi tvárnicemi. Mezi hydroizolační clonou vzniklou ve spáře mez tvárnicemi a podlahou by tato výška zdiva mohla s velkou pravděpodobností dále zavlhat. Byť je do té výšky první spáry mezi tvárnicemi, ale přeci jen by tam zůstal jakýsi neodizolovaný pruh. Tento problém je u všech dutých cihel, nejčastěji u Porothermu. Takže máme dvě možnosti jak vyřešit funkční zainjektování tohoto stavebního materiálu. Většinou se to řeší tak, jak jste se o tom zmínil, a to tak, že pokračujete ve stejné linii, jako je tomu u cihelného zdiva, se stejným technologickým postupem a je potřeba opravdu si nějakým způsobem odměřit množství krému plněného do jednotlivých otvorů z pochopitelných důvodů případné neúnosnosti spotřeby. To se běžně dělá. Krém se rozpustí v té ložné spáře, nad kterou jste provedl injektáž. Samozřejmě se tvárnice ,, podizoluje“ hydroizolační clonou vzniklou v ložné spáře. Abyste si tu ložnou spáru nenarušil, je nutné vrtat nikoliv do spáry jako je tomu u cihelného zdiva, nýbrž těsně nad ní. Další náročnější, ale naprosto nejjistější postup, je ten, že byste provedl výplně dutin tvárnic třeba řídkou maltou (zhotovíte do každého otvoru ve tvárnici větší otvor, vrtákem např. o průměru 50 mm do výšky těsně nad výškou linie injektáže) a tím získáte kompaktní savou vrstvu v celé hloubce a šířce tohoto tvárnicového zdiva. Dva až tři dny bych nechal maltu ztvrdnout a do ještě zavlhlého, avšak již pevného vyplněného tvárnicového zdiva bych provedl injektáž, jako kdybych injektoval cihelné zdivo včetně stejné výšky. Savost tvárnice včetně jejich maltové výplně bude výborná a tak jistota kompaktní clony pro zamezení vzlínající vlhkosti bude účinná. Snad se mi to podařilo napsat srozumitelně. Pokud byste se chtěl ještě na něco zeptat, kdykoliv mne můžete kontaktovat na mob. Čísle 603 589 130.Sanace zdiva – injektáž.

  • You must to post comments

Dobrý den pane Schwarz, děkuji Vám moc za vyčerpávající odpověď a vysvětlení, udělal jsem to již teď o víkendu, ale asi tím trochu horším způsobem, tak, že jsem vrtal ve stejné linii, jako spára nad první řadou cihel, cca 10cm od viditelných zbytků thérového papíru, před více než 50ti lety nebyla asi svařovací silnější lepenka. Do dutin škvárových tvárnic jsem dával dávku odhadem podle cihlové spáry, tam jsem dával na cihlovou zeď (45cm) 4x až 5x zmáčknout pistoli, (první fáze plnění) podle toho, jak mi jí krém vytlačoval a jak byla vydrolená nebo nekompletní malta mezi cihlami, ale do tvárnic (zeď 30cm) jsem dával 7x až 8x zmáčknout pistoli, aby se v dutinách mohl krém rozpouštět a nasáknout do tvárnic. Uvidím časem, co to bude dělat. Ještě bych se chtěl prosím Vás zeptat, zeď vypadá jako mastná, jak se krém vsakuje. Nebude potom nějaký problém s omítkou? Pak ještě dotaz, při čištění nářadí jen vodou, se krém jeví také jako mastný, na rukou také klouže, nakonec jsem vše poutíral do hadru. Trochu jsem pokapal z pistole žulové schody, na kterých krém udělal „mastné“ skvrny, nešlo mi to nějak umýt, zkoušel jsem i prášek na praní a horkou vodu, trochu to povolilo ředidlem C6000 (acetonové nitroředidlo). Čím bych měl prosím Vás správně odstraňovat zbytky krému na nářadí a případně na schodech, či terasové dlažbě? Děkuji Vám moc za odpověď a těším se na vysychající zeď. Zdeněk Kotek

  • You must to post comments

Dobrý den pane Kotku. Jen krátce k té injektáži tvárnicového zdiva. To, že jste odsledoval počet zmáčknutí u aplikační pistole u vrtů do cihelného zdiva (450 mm) a následně u zdiva slabšího tvárnicového (300 mm) zvýšil počet zmáčknutí pistole při plnění vrtů na 7, je skvělé. Tím je jistota, že jste nainjektoval do tvárnicového zdiva dostatečné množství silanového krému. Pokud si můžu dovolit ohodnotit Váš postup, dávám u injektáže komplikovanějšího zdiva palec nahoru. Co se týče těch mastných ,,fleků,,, to je ukázka šíření injektážního krému, jak se již napouští postupně do zdícího materiálu. Jinak co se týče tohoto ,,promašťování,, zdiva po aplikaci nejlépe sanačních nových omítek v těchto místech, nemusíte se obávat nějakého chemického či mechanického problému. Asi máte obavu, že omítka v těchto místech horizontální linie vzniklé hydroizolační clony může být nepevná k podkladu, ale opravdu tento problém nehrozí. Jen taková rada. Je lepší, pokud vyloženě nepospícháte, nechat injektážní krém rozpustit ve zdivu a až zjistíte, že obsah vrtů je již prázdný, tím máte jistotu, že veškerý obsahu vrtu se již rozpustil, respektive napustil okolí vrtů, tak teprve začít s omítáním nových omítek. Je to z důvodu, že injektážní krém by měl tendenci pronikat i do pórů omítky což není nic proti ničemu, ale přeci jen je lepší, když clona vzniká ve zdivu. Ve zdivu postupně vzniká při reakci s podkladem hydrofobní polymerní silikonová pryskyřice,která není dále rozpustná a dispergovatelná ve vlhkém prostředí. Vzniklá polymerní pryskyřice vytvoří trvalou horizontální clonu, která brání dalšímu pronikání vlhkosti.K té poslední otázce. Většinou stačí nářadí omýt ihned po aplikaci horkou vodou či otřít jednoduše hadrem. Co se týče těch skvrn na schodech či terase, tak tyto místa jen omyjte horkou vodou se saponátem. Uvidíte, že časem zabarvená místa po potřísnění krémem postupně zmizí. S pozdravem Jiří Schwarz.

  • You must to post comments

Dobrý den pane Schwarz,
děkuji Vám za rychlou a vyčerpávající odpověď, nechám krém působit, aby se v klidu mohl rozpustit do zdiva. Otvory jsem vrtal z venkovní strany, poté jsem je vyčistil kompresorem, byl to opravdu gejzír prachu z každého otvoru, a pak aplikoval krém.
Uvnitř místnosti jsem měl vlhkou, odfouklou omítku, někde až do 1/2 metru, kterou jsem odstranil někdy v březnu, nechal osychat asi mesíc, potom jsem použil disperzní Sokrat (nevím teď přesný název), kterým jsem zeď nastříkal, dal novou omítku, po asi třech týdnech jsem udělal nový štuk komplet celé místnosti. Nad novou omítkou je právě teď vidět ještě nepravidelný pruh vlhké staré omítky, co nebylo dřív vidět, ale muselo to tam být. Běží tam ventilátor více než tři měsíce nonstop. V místnosti je vlhkost do 60%, někdy i pod 50%, v závislosti na venkovní. Bohužel omítka asi ještě dobře držela, když jsem to odsekával a vlhkost omítky jsem si nezměřil, i když mám čím.
Pak jsem se rozhodl pro váš systém, prostě to celé odizolovat od vlhkých základů, kde zřejmě přestala fungovat stará izolace. Jako zajímavost uvádím, že je to nejvlhčí část domu, jihovýchodní roh, kde podlaha, která je asi 1m nad terénem, plus asi 0,5m výška od podlahy toho vlkého pruhu, zatím co kde je podlaha i mírně pod terénem, je to suché, prostě tomu nerozumím.
Před třemi léty jsem provedl drenáž kolem celého domu, ta je v hloubce od 60cm do asi 2,1m, poctivě provedená, nopová fólie, geotextilie v celém výkopu a geotextilie ještě kolem drenážní trubky, štěrk. Z drenáže stále odtéká voda, v zimě i v létě, kdy jsou velká sucha. Moc Vám děkuji a přeji hezký den,
Zdeněk Kotek

  • You must to post comments
Zobrazuji 4 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268