Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Vážení odborníci na sanace zdiva,

z obsahu prezentace vašeho podnikání zde na webu jsem nabyl dojmu, že můj problém pravděpodobně, žel, nemohu vyřešit s vaším know-how. Přesto se Vás raději zeptám, abych později nelitoval, že jsem to nezkusil.

Bydlíme v bytovém domě předválečných let (cca 1930), železobetonový skelet (sloupy, trámy, průvlaky) s vyzdívanými svislými konstrukcemi a stropy z tehdejších vložek „simplex“. Dům nemá tepelnou izolaci pláště, a jeho omítka se v dosti vadném stavu, byla na místech, kde odpadla, dočasně nahrazena cementovým postřikem. Okna všech bytů jsou izolační dvojskla v plastových rámech.

Náš byt ve třetím nadzemním podlaží domu má jen dvě stěny ochlazované zvenčí, orientované na jihozápad a severozápad. A právě ve styku těchto dvou stěn (rohu) se nám dlouhodobě každoročně vytváří plísně při podlaze a při stropě, někdy i v celé délce rohu. Obvykle od října do dubna. Roh (myšleno cca 1 m na každou stranu) je v kritických obdobích hodně studený, dokonce ochlazuje i předměty v malé skříňce, které visí poblíž. od doby, co se plíseň v místě rohu vyskytla, odstavil jsem jednu skříňku cca 1 m od rohu, a celkově není a nebyl v celé své výšce roh nikdy zakrytý nábytkem.

Soused pod námi má strop obložený sádrokartonem, soused nad námi má laminátovou podlahu. nevím, zda součástí jejich konstrukční skladby jsou i nějaké izolace proti vlhkosti (parozábrany ap.),nebo jak mocná vrstva tepelné izolace je pod laminátovou pochůznou vrstvou.

Zkusil jsem z rohu ty plísně na klasické vnitřní omítce odstraňovat jak pomocí chemie typu SAVO, tak pomocí přírodních prostředků – speciální hub, které žerou plíseň. Funguje obojí, ale vždy jen dočasně, další rok se plísně objeví znovu. V místnosti (obýváku spojeného s kuchyní) pravidelně měříme vlhkost (aby nebyla vyšší jak 70%) a větráme, v zimě topíme.

Jak jsem psal v úvodu, mám spíše dojem, že toto je mimo vaší specializaci, přesto bych se rád ujistil, zda si přeci jen nebudete vědět rady, jak se plísně z rohu zbavit, prosím?

Děkuji vám za případnou radu nebo odkaz na vhodnější firmu.

S úctou
JB

  • You must to post comments

Dobrý den.
Dle Vašeho podrobného popisu jsem přesvědčený o příčině a tím i o jejím možném odstranění. To, co popisujete, je klasická ukázka prochladávání konstrukce z důvodu zvýšení tepelné vodivosti jednak stropních konstrukcí, ale pravděpodobně i obvodového zdiva, konstrukce mají nízký tepelný odpor. Toto jde ruku v ruce se vznikem tepelných mostů a tím rosného bodu (místa) v rohové části vnitřních prostor. Vytápěním vnitřní vzdušná vlhkost na této chladné ploše kondenzuje a tak vznikne životodárný povrch pro zachycení plísní a jejich bujení. Tyto souhrny jdou ruku v ruce. Kdyby se vlastníci bytových jednotek domluvili na zateplení pláště domu, což si myslím, že by bylo výhodné nejen pro tento případ, problém kondenzace v nejchladnějších místech ve vnitřních prostorách by se ztratil. Pokud ale spoluvlastníci domu nemají toto v plánu investic do společného projektu, musíte tento problém řešit individuálně a sám. Naštěstí si myslím, že řešení není složité a relativně ne tak nákladné. Dle Vašeho popisu bych navrhoval odstranění omítek ve vnitřní rohové části zdiva a to od podlahy až po strop s dostatečnou vzdáleností do každé strany od rohu, tj. alespoň 1 m od kraje vznikajících plísní. Odstraněnou omítku nahradíte termoizolační omítkou, např. touto: https://www.dek.cz/produkty/detail/1620182420-baumit-thermo-omitka-extra-50l?gclid=CjwKCAiAx8KQBhAGEiwAD3EiPzjhl87x5HUIG0PZWC_jIqbvPV0FQHrKPhiOG42CXYIsYrDtK8BiUBoC4NsQAvD_BwE . Termoizolační omítka dostatečně zateplí rohovou konstrukci, tím zanikne rosný bod, a samozřejmě i kondenzace. Na tomto povrchu se plísně nemohou vytvářet. Pokud se vše provede správně, v této části Vašeho bytu už s plísněmi bojovat nebudete. Různé protiplísňové postřiky na krátkou dobu sice plísně zahubí, ale i z vlastní zkušenosti víte, že to trvalým řešením není.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268