Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den,
Prosím o radu, čím obnovit hydroizolaci betonové podzemní jímky na dešťovku,ze zrušené žumpy.40 let byla izolovaná asfaltovým penetračním nátěrem.Nepropouštěla. Nyní,po vyčíštění propouští,voda se všechna ztratí.
Co mám prosím použít na obnovu hydroizolace vlhkého betonu? Dno nádrže je asi 3metry pod úrovní terénu. Spodní voda tam není.
Děkuji za názor.

  • Josef Kozel stáří dotazu 3 roky dní
  • last edited 3 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den. Na dodatečné zatěsnění povrchů betonů je mnoho nátěrových hmot od tekutých až po tixotropní. Nejprve musím říci, že tyto výrobky mohou být vysoce účinné, ale je třeba si uvědomit, že Váš případ je trochu složitější. Jímka, bývalá žumpa, sloužila k ukládání odpadních vod a fekálií. To, že byla betonová žumpa zaizolována asfaltovým nátěrem mohlo dlouhodobě fungovat pro tyto potřeby. Ale tento nátěr nemohl dlouhodobě chránit beton před jeho značnou kontaminací. Můj názor je ten, že nátěr už dlouhodobě nebyl zcela funkční, ale žumpa pro svůj účel vyhovovala. To, že žumpu, která již asi připojením Vašeho objektu na veřejnou kanalizaci nemá využití, chcete využít pro dešťovou vodu, je pochopitelné a praktické. Popisujete, že byla vyčištěna, ale stažená dešťová voda do této jímky se Vám rychle ztrácí. Tento případ není vůbec ojedinělý, spíše je to pravidlem. Má to dvě roviny. Fekálie protékají betonovou konstrukcí pomaleji, zejména u dna, a většinou se touto situací nikdo moc neznepokojoval, což bylo v dřívějších dobách pochopitelné. Píši to z důvodu, že si nejsem jistý, že asfaltový nátěr 40 let starý je při značně zvýšeném chemickém zatížení zcela funkční a tím bez degradace. Druhá rovina je ta, že mohlo po této době dojít i k mechanické poruše v samotném betonu a tím voda, kterou jste začali shromažďovat, velmi rychle proteče trhlinou a vsákne se do zeminy. Nicméně, ať je to jak chce, Váš dotaz byl jasně položen, a co tedy s tím? Můj názor je, že jakékoliv nové nátěrové či stěrkové hydroizolace na vysoce kontaminovaný původní beton i po jeho důkladném očištění jsou dlouhodobě nespolehlivé. Pokud bych chtěl bývalou žumpu trvale utěsnit, vyvložkoval bych ji. Plastem je to nereálné z důvodu, že se asi jímka nedá bezdestruktivně otevřít v celé své půdorysné ploše, a tak bych zvolil vhodnou folii. Práce je velmi snadná, tím myslím zejména svařování spojů. Spoje se svařují horkovzdušnou pistolí a ukončení v horní části folie se tepelně svaří s kotvící lištou. Když porovnám práci při svařování např. asfaltových pásů a těchto hydroizolačních folií, je pracnost s foliemi daleko snazší a spolehlivost spojů maximální a dokonce jsem přesvědčen, že tuto práci jen trochu zručný pracovník zvládne i bez specializace. Píši Vám svůj názor, jelikož raději navrhuji definitivnější řešení, ale je jasné, že na Váš požadavek a výsledek, který očekáváte, mohou být názory různé.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Dobrý den,prosím o radu,jak utěsnit betonovou vodomernou šachtu,když do ní prosakuje povrchova voda.vodomery
jsou stále pod vodou.dekuji Holubova

  • You must to post comments
Zobrazuji 2 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268