Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

dobrý den. prosím vás mám dům odkopaný až na základ. zdivo není sourodé, jde o kámen a občas cihla. Ve vašich aplikacích vidím pouze izolaci ve spáře cihel. Lze tedy nějak potlačit vzlínající vlhkost? i když není nijak výrazná, nestačí nějak odvětrat základ?
Vrlík

  • Jan Vrlík stáří dotazu 4 roky dní
  • last edited 4 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den pane Vrlíku. Hloubka výkopu by měla být provedena až na základovou spáru. Váš dům je v místech, na který je směrován Váš dotaz, podsklepený čí nepodsklepený? Pro odpověď potřebuji v celku podstatné informace, a dále související informace, jak hluboký je výkop a zda byl zhotoven dostatečně hluboko, dle výše uvedeného doporučení.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Dobrý den pane Schwarz
dům není podsklepený, řeším pouze polovinu domu. uvnitř je místnost kterou jsme také odkopali asi do hloubky 50 cm. zvenčí podle terénu je výkop na dně vodorovný, v jednom místě je 1 metr a s klesajícím terénem místy 70 cm. Dům nemá klasickou základovou desku, je vystaven z kamene, byla to kdysi zřejmě stáj pro dobytek ze které časem udělali místnost.
Uvnitř nijak zvlášť zdi vlhké nebyly, ale to může být způsobeno i dlouhotrvajícímu suchu. Vedle domu, asi 10 m teče potok který je o 4 metry hlouběji než dům, takže je možné, že voda se stahuje přirozeně do potoku.
Dům jsem nechal odkopat hlavně kvůli izolace mopovou folií zasypat šterkem, aby byl přirozeně odvětráván. Pouze pro jistotu uvažuji o vaší metodě jako náhrádní či pojistce kdyby v budoucnu náhodou hodně pršelo. Podřezání domu je náročné.
vrlík

  • You must to post comments

Dobrý den pane Vrlíku.
Staré/historické budovy se nezakládaly na betonové desky, ani na základové betonové pásy, ale jak popisujete, většinou na kamenné základy s první vrstvou volně loženého kamene ve výkopu a pak se pokračovalo ve zdění dalších vrstev s maltovými výplněmi. Pokud výkop byl zhotoven až na základovou spáru a zhotovil jste venkovní svislou hydroizolaci s funkčním odvětráváním, není nic, co by se Vašemu postupu dalo vytknout. Možná jen nevyužitá možnost, která se ve Vašem případě nabízela, a to ta, že se mohlo na dně výkopu zhotovit drenážní těleso, byť píšete, že dům netrpí vysokou vlhkostí, ale dle Vašeho popisu teče od Vašeho domu cca 10 bm potok, ale se značně nižší hladinou vody než jsou základy domu a tím by bylo zaústění drenážního potrubí do potoka bez jakéhokoliv rizika (pokud by tomu nebránily jiné okolnosti), myšleno pro spolehlivý odvod vody. Možná se může zdát, že by bylo toto opatření zbytečné, ale také bývají přívalové deště, tzn. značný úhrn srážek v malém časovém úseku a tím, že jste výkop, pokud jsem Vašemu dotazu dobře porozuměl, vysypal vrstvou kameniva, a tím u základů domu vzniklo sběrné místo pro snadnou akumulaci povrchových vod a bez odvodu vody na dně výkopu a v kombinaci např. s malou/omezenou propustností podloží, může při přívalovém dešti vzniknout, byť na krátkou dobu, sloupec vody, který Vám podteče pod folií ke zdivu. V případě drenážního tělesa toto samozřejmě nehrozí, i když je výkop vysypaný kamenivem. V případě, že se drenážní odvod na dně výkopu neprovede, je vhodnější výkop zasypat prosetou zeminou, aby se při hutnění foliová hydroizolace nepoškodila, ale tím, že zemina bude okolo domu stejně nasákavá, propustná, a zhutněná, výše popsané riziko je velmi malé. Ale tím Vás nechci jakkoliv znepokojovat, jen na tuto skutečnost musím upozornit a to už proto, že mnou provozovanou poradnu čte velké množství čtenářů, a tato odpověď je určená i pro ně. Co se týče injektáže Systémem AquaStop Cream, nevidím důvod, proč tuto dodatečnou izolaci v příčném řezu zdiva pro zamezení vzlínající vlhkosti nezhotovit. Na našich webových stránkách je velké množství informací i pro technologický postup injektáže kamenného zdiva. Zejména v Poradně. Po pravé straně jsou vyhledávací štítky, které jsou tematicky přiřazené k otázkám tazatelů. Po kliknutí na nadpis otázky tazatele se Vám zobrazí má odpověď. Jen je potřeba při vyhledávání mít trochu trpělivosti. Dostatek odpovědí v Poradně pro Vaše rozhodnutí, zda dodatečnou izolaci v kamenném zdivu Systémem AquaStop Cream také udělat, určitě najdete.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Dobrý podvečer pane Schwarz
děkuji vám za vyčerpávající odpověď. zřejmě nedopatřením či ve spěchu jsem opomenul napsat, že samozřejmě drenážní roura ve výkopu bude se spádem tak aby náhodná voda mohla volně odtéct. to, že je v blízkosti potok považuji za výhodu, neboť historicky již voda má cestu k němu zhotovenou.
Co se týká vyhledávání ve vaší Poradně, budu se muset obrnit trpělivostí, není to můj koníček, ale dodatečnou injektáž tohoto kamenného zdiva bych rád pro jistotu provedl.
Mějte se a ještě jednou děkuji.
Vrlík Jan.

  • You must to post comments

Dobrý večer pane Vrlíku. Pokud budete chtít, zítra mi po 10 hod. můžete zavolat na tel. číslo 731 565 565 a operativněji probereme postup injektáž AquaStop Cream ve Vašem druhu zdivu. Hezký večer.

S přátelským pozdravem

Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 5 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268