Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den.

V poradně jsem nenašel, kdy potřebuju aktivátor. Mám cihlovou stěnu kterou chci vaším přípravkem Aquastopcream izolovat. Omítky jsem dle Vašich rad odstranil a teď si u vás zakoupím aktivátor. Je ale potřeba? Zeď mi teď připadá že je suchá. Děkuju za odpověď.

J Svícko.

  • You must to post comments

Dobrý den pane Svícko.
Dle Vašeho popisu stavu a druhu zdiva si myslím, že ve Vašem případě není nutné aktivátor AquaStop Cream Inject activator použít, a to pokud využijete značnou výhodu cihelného zdiva, což je vodorovná spára do které se jednak snadněji vrtá, ale co je další výhodou – nemusíte hlídat vodorovnost vrtů, a zejména je zde výhodou spolehlivá, rovnoměrná a tím účinná dispergace injektážní emulze v této spáře. To, že se spára nasytí hydrofobními látkami je jisté, ale injektážní krém a zejména jeho vysoká koncentrace hydrofobních látek je v tomto případě pro injektážní linie, dalo by se říci, nadlimitní, a to proto, že injektáž proti vlhkosti se neprovádí vždy do takto ideálního druhu a místa zdiva, jako je to Vaše. Pokud je zdivo zavlhlé, a to se dá rozpoznat pouhým pohledem či dotykem ruky, je to vždy výhodnější prostředí pro šíření aktivních látek z výplně vrtů než zdivo naprosto suché. Jednodušeji řečeno: vlhké prostředí je výhodnější pro vytvoření hydrofobní clony. Druhý faktor pro snazší a intenzivnější šíření hydrofobizace ve zdivu je poréznost a tím nasákavost zdiva. To jde v podstatě ruku v ruce. Pokud je stavební materiál vysoce porézní, jako je např. maltová spára, ale i cihla, ať pálená, ale ještě nasákavější cihla nepálená, Ytong, škvárobetonová tvárnice apod., má injektáž AquaStop Cream druhou výhodu prostředí. Tyto materiály jsou porézní a tím nasákavější pro vodu, což je sice při dožilosti původních hydroizolací nevýhodou, ale při zhotovování dodatečné izolace krémovou injektáží je tomu přesně naopak, to znamená, že je to značná výhoda. Třetím faktorem pro rychlost vzniku bariéry ve zdivu (nikoliv k zvýšení či snížení účinnosti) je teplota. Teplota je tím nejméně podstatným faktorem. Vhodná teplota pro aplikaci je od 5 st. C do 30 st. C.
Abych to shrnul: pokud je zdivo porézní a vlhké, aktivátor použít nemusíte. Pokud je zdivo porézní, ale suché, postačí vrty lehce provlhčit vodou. To je asi Váš případ. Ale pokud je zdivo velmi málo porézní a suché, tam je potřeba dispergaci účinných látek (to znamená vzniku hydrofobního pásu) napomoci aktivátorem. Injektážní krém AquaStop Cream obsahuje necelých 20% vody ve svém obsahu, tzn. že je na vodní bázi, což je ideální, neobsahuje žádná rozpouštědla ani jiné nebezpečné látky, ale tím, že vysoká koncentrace hydrofobních látek (min. 80% ve svém obsahu) je slučitelná s minerálním a vlhkým podkladem, což jsou snad všechny používané stavební materiály, voda – ať ze své přítomnosti v injektážním krému anebo voda obsažená ve zdivu – vytváří jakýsi nosič aktivních látek obsažených v krému AquaStop Cream. To je podstata vzniku hydroizolační bariéry. Po době 2-6 týdnů se vytvoří na stěnách pórů a kapilár pevná křemíková vazba/vrstva, která je vodoodpudivá, dále již nerozpustná, a tím je transport vlhkosti/vody trvale přerušen. Závěr: aktivátor je nutné použít všude tam, kde je zdivo suché a zároveň málo porézní. Bývají to betonové základy ve vyšších výškách, ztracené bednění, opuka, pískovec apod., byť dva naposledy jmenované přírodní materiály jsou považovány za značně nasákavé pro vodu, ale přece jen je to kámen a ne např. maltová spára. Je to pouze doporučení, kdy aktivátor použít, ale v praxi jsem takto postupoval a tento postup doporučuji. Aktivátor AquaStop Cream Inject activator nejen že ve zdivu (v okolí vrtů a o to jde) zvýší procentuální vlhkost, ale obsahuje látky, které usnadní vsakování/pronikání aktivních látek z následně aplikovaného injektážního krému/koncentrátu AquaStop Cream do méně porézních materiálů.
Pokud zdivem vzlíná vlhkost, není možné, aby do pórů a kapilár, kterými se i navzdory zemské gravitaci vlhkost posouvá vzhůru, postupně nepronikl silný koncentrát AquaStop Cream, jelikož jak jsem výše uvedl, je slučitelný s vlhkým minerálním prostředím. Ve vrtu injektážní krém AquaStop Cream nezatvrdne, nevyschne, zdivem nekontrolovatelně neproteče, je značně tixotropní. Dokud se veškerý objem injektážního krému z obsahu vrtů nenasytí do okolí vrtů, tj. do pórů a kapilár zdiva, proces se nezastaví. V případě, že by zdivo bylo naprosto suché a při šíření se vyčerpal obsah vody z injektážní emulze, dispergace se zastaví. Pro dispergaci není však třeba vysoké vlhkosti ve zdivu, stačí nadlimitní vlhkost, což je už nad 3%. Jak jsem již výše uvedl, injektážní krém má také složku vody. Na tento dotaz jsem odpověděl šířeji, abych vysvětlil, že vlhké prostředí je pro krémovou injektáž Systémem AquaStop Cream vždy výhodnější než suché. Pro suché zdivo AquaStop Cream nebyl vyvinutý. Na druhou stranu, v případě, že je zdivo suché, vlhkost ve zdivu se dá jednoduše přechodně zvýšit, ale naopak by to bylo pro aplikaci a tím i pro výsledek v podstatě nemožné. Tím je myšleno, že bychom před injektáží potřebovali mít nejprve pro lepší výsledek zdivo suché. To by bylo v praxi ale nereálné.
Jen je třeba vždy a za všech okolností dbát návodů a zejména údajů v TL, a to platí pro každý výrobek. Tím myslím zejména správnost provedení. To platí v celém stavebnictví a nejen v něm.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268