Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den, mám zeď ze starých poctivě pálených cihel ale jsou lepené na jíl a ne na maltu. Nechci vrtat do cihel kvůli případnému narušení pevnosti spojení. Chtěl bych vrtat do jílové spáry, ale nejsem si jistý, zda v jílu bude fungovat, tedy zda se do něj dostatečně vsákne a vytvoří souvislou voduodpudivou bariéru. Děkuji za odpověď

  • Libor Friedl stáří dotazu 4 roky dní
  • last edited 4 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den. Vrtat do cihly není ze statického ani z praktického hlediska problémem. Přesto u cihelného zdiva páleného/ ostře páleného či nepáleného považuji nevyužití vodorovné průběžné spáry za ztrátu nabízejícího se ideálního místa pro rovnoměrné a snadné šíření aktivních látek injektážního krému AquaStop Cream. Staré spáry jsou více nasákavé, jsou stejnorodé, vrtem neprotínají při tl. od 450 mm vázaného zdiva zadní styčné spáry, respektive vrtem protínají, ale pouze ve místě styku vodorovné páry (ve které se zhotovují vrty) a zadní horní a dolní styčné spáry, které vyplňují místa/mezery mezi vázaně kladenými cihlami při zdění. Vy ale máte obavu právě z nenasákavosti těchto spár, jelikož popisujete, že zdivo ostře pálených cihel bylo pokládáno, lepeno, na jíl. Jíl je opravdu hydroizolační. To je všeobecně pravda, ale v ideálním stavu, tj. bez příměsi zeminy. Také je možné, že tato hliněná malta s větším poměrem jílu byla před použitím mísena s nehašeným vápnem. Toto ale taktéž mění do jisté míry hydroizolační vlastnosti složky jílu, která je v půdě v nějakém poměru. 100%ní složku jílu asi Vaši předci při zdění neměli k dispozici. Poslední fakt je ten, že kdyby Vaše spáry byly jílové a tím vodonepropustné/hydroizolační, neměl byste potřebu zhotovovat dodatečnou vodorovnou hydroizolaci ve Vašem zdivu pro zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti. Závěr: Pokud ve Vašem zdivu působí vzlínající vlhkost, jsou spáry nasákavé a tím jsou i nasákavé pro aktivní látky injektážní emulze AquaStop Cream. Stále platí totiž zákonitost, že kudy pronikne vzlínající vlhkost/voda, tam se postupně budou dispergovat/šířit účinné látky injektážního krému. Váš případ není ojedinělý a injektáž Systémem AquaStop Cream je v tomto druhu maltové spáry taktéž spolehlivá.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268