Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den pane Schwarz, rozhodl jsem se použít Váš systém sanace vlhkého zdiva. Možná se budu po někom zde opakovat tak mi to promiňte, ale chci si jen potvrdit správnost mé myšlenky. Potřebuji odizolovat severní stranu mého domku, z důvodu občasné vlhkosti a následné plísně na vnitřní straně venkovní zdi přilehlého pokoje. Domek je starý přes sto let celý podsklepený a částečně, právě z předmětné strany pod úrovní země. sklep je celý kamenný, vrchní obyvatelné patro je z plných cihel. Strop sklepa je klenutý, také z plných cihel. Přechod mezi kamenem a cihlou je zhruba uprostřed stropu a podlahy. Mám to ještě o něco složitější v tom, že ve sklepě je na předmětné zdi přizdívka se vzduchovým odvětráváním, tak že ze sklepa se k obvodové zdi nelze dostat. Spodní část této kamenné zdi je dosti nesourodá a při vrtání do ní se velmi často stává, že odpadají celkem velké kusy vyzdívky, proto je ve lmi složité vyvrtat předepsanou díru aby neprošla celou zdí. Napadlo mi řešení které Vás prosím zhodnotit. Odbourám vrchní část zmíněné přizdívky ve sklepě a vrtání budu provádět z větší části zevnitř těsně pod klenutým stropem. Celou zeď bych provrtal úplně skrz a z venkovní strany podle toho kde budou vyvrtané otvory bych konec otvoru v případě že bude ve spáře zahodil sanační maltou nebo něčím ucpal v případě že bude v kameni. ( Třeba vašimi polystyrenovými ucpávkami ) Následně už budu pokračovat tak jak předepisujete. Vidím výhodu i v tom, že vyvrtaný otvor půjde velmi dobře vyčistit tlakovým vzduchem. Vím že tímto způsobem odizoluji pouze horní obyvatelnou část, ale s tím jsem srozuměn a ve sklepě za přizdívkou mi trochu vlhkosti nevadí. Z venku podúrovňové zdivo odkopu odizoluji a odvodním. Spáry mezi kameny vyspáruji sanační maltou a nechám být jako podezdívku. S tím souvisí ještě dotaz k té sanační maltě. Je to dobrý nápad, nebo mám použít nějakou klasickou cementovou maltu. Nad vodorovnou izolací chci stěnu zateplit. No a poslední otázka, při zkušebním vrtání do zdi jsem zjistil, že je momentálně zcela suchá, mám otvory před aplikací prolít vodou? Prosím o Váš názor na toto provedení. Mnohokrát děkuji, Mirek Berka

  • Mirek Berka stáří dotazu 8 roky dní
  • last edited 8 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den pane Berko. V podstatě s tímto postupem lze naprosto souhlasit, za předpokladu, že se nezaměřujete na naprosté odvlhčení sklepních prostor, což by bylo samozřejmě svojí složitostí velmi nákladné, ale i toto si velmi dobře uvědomujete a tak si myslím, že u tohoto v podstatě již historického domu tyto sklepní prostory Vám mohou sloužit tak jak sloužily k potřebám Vašich předků. Jednoduše řečeno, nechají se žít vlastním přirozeným životem.Už tím, že zhotovíte odkopem novou svislou vnější hydroizolaci podúrovňového zdiva a drenážní systém (drenážní těleso by mělo být minimálně pod úrovní podlah sklepních místností s kvalitním gravitačním odtokem), zákonitě se musí snížit vlhkost i v těchto suterénních prostorách. Jen bych se pokusil tyto prostory případně lépe odvětrávat, např. nenuceným odvětrávacím systémem, jedna z mnoha možností je otevření volného komínového průduchu (pakliže je k dispozici atd.) Částečné odbourání přizdívky (je na zvážení, zda neodbourat přizdívku v celém rozsahu, ale neznám další souvislosti), vedení vrtů skrz celou tloušťku zdiva a pročištění stlačeným vzduchem, následné zatěsnění vrtů na druhé straně stavebního dílce, přiznání kamenné podezdívky s novým vyspárováním, odkopání podúrovňového zdiva s novou svislou izolací, odvodnění na dně dostatečně zhotovené hloubky výkopu, toto jsou všechno smysluplná sanační opatření. Samozřejmě jsou další možnosti, ale je to otázka potřeb, možností, vhodnosti ke stavbě jako takové a tak podle Vašeho popisu Vaší nemovitosti a záměru konstatuji, že bych s tímto řešením souhlasil. A teď k Vaším otázkám: O správnosti Vaší myšlenky jsem se v podstatě již kladně vyjádřil. Zhotovení vodorovné hydroizolační clony systémem AquaStop Cream zabraňující pronikání vzlínající vlhkosti do nadzemní části domu je další vhodné sanační opatření. Co se týče otázky, zda vrty před samotnou injektáží prolít vodou, rozhodně bych doporučil všechny vrty krátce, jednou až dvakrát prolít vodou. Je to z důvodu, že podle Vašeho popisu zdivo nevykazuje až takovou vlhkost. Injektážní krém AquaStop Cream se velmi dobře rozpouští v zavlhlém zdivu, šíří se snadněji a spolehlivěji a v neposlední řadě tím nemůžete nic zkazit. Krátkodobým prolitím rozhodně nezvýšíte vlhkost ve zdivu do té míry, že by se vzniklá hydroizolační clona nemohla zdispergovat. K té otázce vyspárování kamenné podezdívky. To je věc názoru a pohledu. Na jednu stranu vyspárování sanační maltou má své výhody, zejména tu, že spáry mohou lépe propouštět vodní páry. Cementová malta je sice daleko méně prodyšná, avšak je zase daleko pevnější a životnost delší, ale tím, že se jedná pouze o povrchovou, v podstatě estetickou úpravu, i toto daleko méně paropropustné pojivo bude velmi rychle odsychat.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel společnosti
TRUMF sanace s.r.o.

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268