Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den,

vlastním vilku v Karlových Varech, postavenou v roce 1932.
Vodorovná izolace už ve velké míře dosloužila a vyskytuje se vlhkost v přízemním bytě.

Celý dům má poměrně novou fasádu a já uvažuji o rekonstrukci přízemního bytu a mám zájem použít Vaší hydroizolaci, ale chci ji realizovat z vnitřní strany domu, tj. z přízemního bytu a ne na venkovní fasádě.
Předpokládám, že by to neměl být velký problém.

Předpokládám že vrty bych prováděl po celém obvodu bytu, přesněji u všech zdí, které nemají izolaci.
Vrtal bych max. 10 cm nad výškou podlahy ve vzdálenosti cca 10 cm, průměr díry 14 mm, vrty pokud možno ve spáře.
Tloušťka zdí je cca 55 cm + zateplení 10 cm.
Zdi jsou tvořeny plnou cihlou a z vnější strany je kamenný sokl.
Rád bych Vám zaslal fotky se soklem před zateplením.

Předpokládám, že vrt bych prováděl do hloubky 50 cm.
Pokud by se však stalo, že se tzv. provrtám skrz díky kamenům kde jsou mezery, pak bych musel asi do zadní části tzv. natlačit něco, čímž bych ucpal konec díry a až následně použil Vaší injektáž.

Prosím o zvážení mého postupu a případnou radu k naší injektáži.
Děkuji za případnou radu, Aleš Dvořák

 

injektáž zdiva injektáž zdiva injektáž zdiva
injektáž zdiva injektáž zdiva injektáž zdiva
injektáž zdiva injektáž zdiva injektáž zdiva
  • Aleš Dvořák stáří dotazu 5 roky dní
  • last edited 5 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den pana Dvořáku.
Po přečtení Vašeho dotazu, anebo spíše popisu Vašeho předpokládaného postupu sanace vlhkého zdiva naším Systémem AquaStop Cream jen můžu konstatovat, že ve Vašem postupu nevidím žádné pochybení. Pár věcí jen upřesním a to spíše pro jistotu. Tím, že popisujete, že injektáž budete realizovat z vnitřních prostor, předpokládám, že budete injektáž provádět i do obvodového zdiva a tím i pro výsledek fasády. Fasáda je název pro vnější povrchovou úpravu obvodového zdiva. Tím, že se vrtá na celou tl. zdiva s malým pokrácením, je samozřejmě vytvořena bariéra pro zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti v celém příčném, tj. vodorovném, řezu zdiva a tím i vnějšího povrchu obvodového zdiva, tj. např. štukové fasádní omítky. Ale ve Vašem případě se jedná pravděpodobně o soklovou část fasády, která je, či bude zateplená polystyrénem. V tomto případě se tloušťka polystyrénu k tl. zdiva pro doporučenou hloubku vrtů pro injektáž nepřičítá. Pokud u některých zdí máte naprostou jistotu, že jsou vodorovné hydroizolace plně funkční a nejsou např. na pokraji své funkčnosti, je jasné, že tyto zdi se opravdu injektovat nemusejí. Foto soklové části fasády mi můžete zaslat na tento email: [email protected]. Také bych potřeboval vědět tloušťku cihelného zdiva v poměru s tl. kamenné svislé vrstvy soklu. Dále bych potřeboval od Vás informaci o jaký kámen se jedná. To je asi jediné, co se dá ještě probrat. Jinak vše, co jste popsal, je v pořádku. Popis je sice obecný, ale návrh postupu sanace injektáží je v obecné rovině taktéž v pořádku. Možná bych jen připomněl, že při vrtání z vnitřní strany se rohy vrtají do vějířku, lépe ve dvouvrstvém vějířovitém navrtání, viz tento odkaz, kde jsou schématické příčné řezy s komentářem: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/vodorovne-rezy-navrtani-zdiva/. V případě provrtání zdiva skrz, se může vrt zatěsnit z venkovní (z druhé) strany např. námi dodávanou polystyrénovou zátkou, rychletuhnoucím cementem a pod. a následně se vrt vyplní injektážním krémem, tak jako vrty, které byly dle doporučení pokráceny. Pokrácení vrtů doporučuji max. 40 mm než je tl. zdiva a v případě, že je z venkovní strany již fasáda zateplena, tloušťka tepelné izolace se odečítá z celkové tl. zdiva. To je samozřejmé. V tomto případě dokonce nemusíte odečítat těch doporučených 40 mm a vrty může dovrtávat až k tepelné izolaci. Netěsnost mezi tepelnou izolací a zdivem nebývá pro krémovou injektáž obecně problematická.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Dobrý večer. Vrty, na které Vám nezbydou zátky, bych zatěsnil rychletuhnoucím cementem. Ve stavebninách kupodivu není moc k dostání a sádra je nevhodná. O tom jsem se ale už zmínil. V řetězci Hornbach, v oddělení stavebních materiálů, rychletuhnoucí cement vždy mají. Pokud máte tuto prodejnu poblíž, určitě ho tam zakoupíte. Bude Vám stačit nejmenší balení, což je 1 kg. Zpracování je stejné jako u sádry a tak po výplni vrtů injektážním krémem stačí si v kelímku rozmíchat malé množství hmoty a špachtlí vrt povrchově zatěsnit. Tento způsob je nejrychlejší a nejjednodušší. Je ale pravda, že i bez zatěsnění nedojde k zásadnímu výronu injektážní emulze. Maximálně z ústí vrtu dojde k malému odkápnutí a to pouze z krajové části vrtu. Zátky, které dodáváme, jsou vyrobeny z extrudovaného polystyrénu a spíše než pro zatěsnění úniku krému slouží jako spolehlivá tepelná izolace vrtů. To ale ve Vašem případě není nutné, jelikož je Vaše obvodové zdivo zateplené.

S priateľským pozdravom

Jiří Schwarz -konaťel spoločnosti
TRUMF sanace s.r.o.
Mob: +420 731565565

  • You must to post comments

Dobrý den pane Dvořáku.
Dle zaslaných fotografií je mi důvod Vašeho dotazu jasný. Tím, že vrty zhotovíte v té správné výšce a do vodorovné spáry cihelného zdiva, přechodem vrtu do kamenné tl. zdiva nevznikne žádný problém dovrtání pro dodržení souběžnosti, vodorovnosti a osových vzdáleností jednotlivých vrtů. Vrt vedený ve spáře cihelného zdiva již přímku vrtu i v kamenné tl. zdiva nezmění. Ve Vašem případě – dle fotografií- bych opravdu doporučil dovrtávat až k zateplení soklové části, tj. XPS polystyrénu (důvodem vrtání až k polystyrenu je viditelná značná nerovnost kamenného povrchu soklové části). Tím se sice vrty ocitnou i v případné mezeře mezi polystyrénem a povrchovou nerovností zdiva. Ale tento problém se vyřeší dle následujícího návrhu zatěsnění této mezery. Kdybyste vrtákem i částečně navrtal vnitřní krajovou část polystyrénu, tím myslím nepodstatnou tloušťku polystyrénu, žádný problém by nevznikl, jelikož injektážní krém AquaStop Cream XPS polystyrén chemicky nepoškodí. Co ale s tou případnou netěsností mezery, která je nejvíce patrná u té poslední fotografie v momentě injektáže – výplně vrtu? Je ale spíše v horní soklové části a dle oken odhaduji, že to nebude místo linie injektáže. Myslím si, dle fotografií, že by se injektážní krém neměl tendenci v této mezeře zásadně ztrácet, jelikož hustota injektážního krému je značná. Představte si, promiňte mi tento nestavební příměr, hustý vychladlý pudink. Ale pokud by mezera byla opravdu v některých místech značná, pak lze postupovat dle Vašeho návrhu, ale tento postup má určité mechanické úskalí, anebo by se dala zadní část vyplnit malým množstvím nízkoexpanzní montážní pěny (nízkoexpanzní montážní pěna nevytvoří nežádoucí tlak na polystyrénovou desku) a po jejím zatvrdnutí by se montážní pěna z vrtu opět odvrtala, ale mezera samozřejmě již zůstane vyplněna. Jen je potřeba uzpůsobovat u tohoto postupu správně hloubky vrtů pří vrtání, nastavení délky aplikační polyetylénové trubičky montážní pěny, neaplikovat nadbytečné množství pěny do vrtu a správně následné nastavit hloubky vrtů při odvrtání pěny, ale myslím, že odměření hloubek a délek není složité stejně jako aplikace montážní pěny. Vrt se opět odvrtáním montážní pěny, zejména ze stěn vrtu, porézně otevře. Přesto je vhodnější vyplnit montážní pěnou co nejkratší hloubku zadní části vrtu, tj. to místo u polystyrénu. Při tomto postupu již nebude hrozit zatečení injektážního krému a tím navýšení spotřeby, ale jak jsem se výše zmínil, toto riziko i bez postupů zatěsnění případné mezery je malé, ale chápu Vaši úvahu a případný možný průběh při injektáži.
Závěr: samozřejmě pokrácením vrtů se vyhnete problému případné značné netěsnosti polystyrénu a zdiva. V případě ojedinělého provrtáním se do mezery, kterou byste měl pocítit ,,skokem,, vrtačky, tento vrt protínající mezeru zatěsníte dle popsaných způsobů. Dovrtání vrtů k polystyrénu je ale určitá nadhodnota dokonalosti injektáže v kamenném zdivu, jelikož jsem se všiml, že kamenné zdivo je poměrně značnou tloušťkou omítky dorovnáváno do svislé roviny a tento maltový podhoz v případě pokrácení vrtů již aktivními látkami injektážního krému nenapustíte. Jistě mi rozumíte.

S přátelským pozdravem

Jiří Schwarz – jednatel společnosti
TRUMF sanace s.r.o.

  • You must to post comments

super, děkuji moc
budu postupovat dle Vašich rad
s pozdravem
Aleš Dvořák

  • You must to post comments
Zobrazuji 4 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268