Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobry den, prosim o sdeleni ceny drenaze pozemku okolo novostavby, vykop by bylo mozne zajistit v dobe polozeni zakladu z nasi strany. Jednalo by se o drenaz obvodu cca 65 metru, rovinaty pozemek, misto Zaluzi u Horovic. Jeste se chci zeptat, zda se drenaz ma ci nema delat na jilovitem podlozi, nazory se ruzni. Jedna se o byvale pole, ktere mesto prodalo na parcely.( tak si myslim, ze zas asi tak jilovite to byt nemuze. Predem velice dekuji, Barbora Adamová

  • Barbora Adamová stáří dotazu 7 roky dní
  • last edited 6 měsíců dní
  • You must to post comments

Dobrý den paní Adamová. Můj názor ve všeobecné rovině sanace vlhkého zdiva na zhotovení drenážního tělesa pro odvodnění domu u základové desky s jílovým podložím (pakliže je opravdu podloží jílové) je vhodné a to z důvodu, že jílové podloží je velmi nepropustná vrstva a tím je možnost, že se v případě dlouhodobých dešťů, přívalových dešťů, většího množství napadaného sněhu s rychlým táním atd. u základů domu může zarazit povrchová voda a tím voda bude tlakově působit na spoje hydroizolací a to samozřejmě nikdy není do budoucna dobře. Také je docela podstatná informace, zda je dům podsklepen či nepodsklep, kterou jsem nedostal. U podsklepeného půdorysu domu bych drenáž doporučil, avšak za předpokladu, že drenážní těleso bude vhodně gravitačně zaústěno. U nepodsklepeného půdorysu domu bych u novostavby drenáž spíše považoval za jakousi pojistku. Je to na dlouhé úvahy a také neznám místní podmínky a tak to prosím považujte za radu, jak se říká, od stolu.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz – jednatel společnosti
TRUMF sanace s.r.o.

  • You must to post comments

Dobrý den, máme postavenou garáž na jílovité půdě a spodní část následkem sucha už druhým rokem praská. První rok to vypadalo po zpevnění horní část železným překladem nadějné, nyní však se spodní část trhá a dveře na garáží už nejde zavřít. Manžel se radil se statikem, proto železný překlad nad garážovÿmi vraty, to však neřeší propadání stavby a zpevnění základu. Prosím o radu, na koho se obrátit případně vaše řešení. Děkuji, s pozdravem Jolana Hornová

  • You must to post comments

Dobrý den.
Nejprve Vás musím upozornit, že nejsem statik, byť při mém stavebním vzdělání byla statiku součástí výuky. Pokud stavba vykazuje statické poruchy např. sesedáním podloží, ať vlivem značného sesychání vrstev hornin pod domem, anebo naopak, že dům byl vystaven na mokřinách a pod. a tím vystavěný na ne ještě zcela stabilních podložních horninách, uložený překlad nade dveřmi, vraty a otvory zejména v nosných konstrukcích, samozřejmě nemůže tuto problematiku vyřešit. Trochu mě zaráží postup nápravy, ale neznám všechny souvislosti s průběhem zhoršujícího se stavu Vaší garáže a tak mi nepřísluší se jakkoli vyjadřovat k doporučenému nápravnému opatření. V momentě prohlídky se náprava ale mohla jevit jako dostatečná. Ale předchozí věta je obecně platná. Pokud stavba začne vykazovat statickou nestabilitu a poruchy, mělo by se začít prohlídkou se statikem, aby se správně vyhodnotila příčina vykazujících poruch dané stavby a tím se navrhlo spolehlivé nápravné opatření. To jste učinili. Při těchto kontrolách se dělají např. sádrové pásky přes trhliny a pod. S přibývajícími a zvětšujícími se trhlinami v obvodovém zdivu, ve štítech, se často provádí fixace/ stažení konstrukce helikální výztuží, rozevírající nosné zdi se dají stáhnout ocelovými táhly obvykle přes štíty objektů a např. zmiňované otvory v nejen nosných konstrukcích se zajišťují navrženými a dostatečně dimenzovanými překlady, což bylo provedeno. Pokud je ale tato statická porucha zapříčiněna zejména poklesem objektu, žádné s předchozích nejznámějších statických opatření tento složitější problém většinou nevyřeší. Musí se začít do základů a to doslova. To znamená zhotovit kontrolní výkopy u základu stavby v lokálních místech, kde se tento problém u nadzemní části stavby nejvíce projevuje. Případně zhotovit geologický průzkum. Tyto geologické průzkumy se dělají u staveb větších rozsahů a tím zatížení a nejčastěji před jejich výstavbou, což ve Vašem případě garáže asi nebude nutné. Nicméně bych doporučil zhotovit na jednom, případně i více místech výkop/ kontrolní sondu, aby se zhodnotila hloubka a kvalita základů, která by měla odpovídat dané stavbě, ale i případné změny zatížení a jejího rozložení, např. nástavbou, ale i právě změnou podloží. K těmto zhotoveným lokálním výkopům /sondám by měl být přivolám opět statik, který by navrhl další nápravná opatření, jako bývá často zesílení základů.
Musím upozornit, že má odpověď ale vychází z informace, že dům vykazuje statickou poruchu u důvodu sesychání podloží a nikoli z jiného stavebně technického nedostatku.

S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Dobrý den,

děkuji za odpověď, obrátíme se tedy opět na statika. Hezký den, Jolana Hornová

  • You must to post comments
Zobrazuji 4 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268