Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den. Krém injektážní pumpu a zátky jsem si od vás už zakoupil na podzim. Mám vše už navrtané a chci plnit.Teplotní rizika jsem si přečetl. Na internetu jsem ale viděl že je dobrý vrty očistit ocelovým kartáčkem před výplní krémem. Je to nutné?

Děkuji za odpověď

J. Stuchlík

  • You must to post comments

Dobrý den. Přesně Vašemu dotazu rozumím a vysvětlím. Jednoduchá odpověď. Z fyzikálně-mechanických důvodů to nutné není!
Mé tvrzení ale raději vysvětlím.
Údajný důvod čištění vrtů válcovým kartáčkem je ten, že při vrtání může dojít k zesklovatění anorganických materiálů, zrnek písku, kamínku, jílu na povrchu stěny vrtu a tato zatavená vrstva se válcovým ocelovým kartáčkem odstraní. Pokud se to takto popíše a zdůvodní, zdá se, že kartáček je nezbytný. Ale není tomu tak. Nejlépe se mi vysvětluje na příkladech. Zdivo je většinou vlhké a už tento fakt snižuje přehřívání vrtáku, ale zejména odvrtávaného materiálu. K zesklovatění písčitého materiálu, jílu, dochází okolo 1200 až 1400 °C , kdy písek doslova „roztaje“ a zesklovatí. Takováto teplota ale ve vrtu nevzniká, a to ani při vrtání suché zdi. Teď si ale hypoteticky představme, že by stěna vrtu by opravdu zesklovatěla. Je reálné, že by jemný, byť ocelový kartáček, tuto vrstvu mechanicky odstranil? Odpověď je jednoznačná. Samozřejmě, že ne. Ale pojďme dál v myšlenkových úvahách. Teď víme, že povrch vrtu při běžném vrtání zesklovatět nemůže. Pokud by hypoteticky ale zesklovatěl, je jasné, že ocelový kartáček tuto vrstvu odstranit nemůže. Co se tedy opravdu při „čistění“ vrtů kartáčkem děje? Vysouváním a zasouváním ocelového kartáčku ve vrtu dochází k odbrušování měkkých povrchů materiálů, jako je zejména pojivo, malta a zvětralý materiál, který je i tak porézně otevřený. Po této akci nezbyde nic jiného, něž vrty o to více vyfoukat stlačeným vzduchem, případně vysát a dostavám se do stavu, který by nastal úplně stejně jako bez čistění vrtů ocelovým kartáčkem. Tím nechci kohokoli od tohoto úkonu odrazovat, ale je to zbytečnost, kterou nemohu okomentovat jinak. Jsem vždy zastáncem precizně odvedené práce, to je z mé dlouholeté osvěty v mnoha stavebních oblastech předpokládám zřejmé a proto doporučuji se zaměřit zejména na tyto úkony: dodržujte doporučené osové vzdálenosti, hloubky vrtů na celou tl. zdiva s malým pokrácením, vrty vrtejte vodorovně, řádně vyčistěte vrty stlačeným vzduchem, případně vysátím, v případě suchého zdiva zvyšte v okolí vrtů procentuální vlhkost, buď vodou anebo aktivátorem a vrty dostatečně vyplňte injektážním krémem. Samozřejmě injektážní linie provádějte ve vhodných výškách k základům. Nezapomeňte rohy navrtat dle našich nákresů. Všechny tyto informace na našich webových stránkách jsou snadno dohledatelné.

S přátelským pozdravem

Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268