Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den,

zaujala mě možnost si namíchat vlastní sanační omítku s výrazně nižšími náklady.

Aplikovaná bude na starých vlhkých zdech (značně degradované cihly). Zdivo je již po injektáži AquaStop Cream.

Při výběru sanační omítky se setkávám s názorem, že na staré domy patří omítka s příměsí vápna. Vápnu údajně neuzavírá póry a je pro zdivo přirozenější. Bohužel nejsem stavař, tak netuším co je součástí standardních sanačních omítek nebo pokud by byla možnost aplikace vápna přímo do namíchané směsi omítky AquaSan Prosity

Děkuji Vám za odpověď

František Pilný

  • František Pilný stáří dotazu 4 roky dní
  • last edited 4 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den pane Pilný. Názor, že vápenná omítka je prodyšnější než omítka vápenocementová, je obecně pravdivý. Ale pro vnější použití – při dnešních kyselých deštích a exhalacích – je životnost vápenné omítky bez cementu velmi malá. Ve vnitřních prostorách už je to jinak. To ale porovnávám standardní jádrové omítky vápenné a vápenocementové. Tyto omítky ale nejsou vhodné pro omítání vlhkých podkladů, respektive zdí, které se odvlhčují. Sanační omítka má vyšší prodyšnost a v dolních místech stavby, kde se provádí sanace vlhkého zdiva, by mněla být použita. Omítka vyrobená z doporučených položek a v doporučených jejich poměrech, tj. z písku, cementu, vody a tekuté přísady AquaSan Porosity, je vysoce paropropustná pro vodní páry. Vápno, jako pojivo, nahrazuje přísada AquaSan Porosity. Ve značně provzdušněné konzistenci, které se docílí dodrženými poměry doporučených složek a dodržením doby doby mísení (cca 8 min.) v běžné stavební míchačce, se docílí vzniku obrovského množství mikrobublinek ve směsi. Směs základních surovin má po přidání AquaSan Porosity objemovou hmotnost cca o 30% nižší, než je objemová hmotnost této směsi. Je to dáno vznikem obrovského množství mikrobublinek ve při mísení. Toto je důvod, proč omítka má nejen sníženou hmotnost, a tím se snadno omítá i na méně savé podklady, ale i nabývá při mísení na objemu. Zde je reálná ukázka a viditelnost změny konzistence při mísení omítky AquaSan Porosity: https://www.youtube.com/watch?v=u79K-gSITgw. Co je ale zásadně důležité je to, že při vysychání u omítky AquaSan Porosity nedojde k smršťování vzniklého provzdušněného objemu. Tím si omítka i po vyzrání zachová svůj objem, vysokou prodyšnost a zároveň značnou pevnost. Vhodné je tuto omítku, která je určená pro vlhké zdivo, ještě podpořit hydrofobním podnátěrem AquSalt Stop, viz odkaz na výrobek: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/produkt/aquasalt-stop-protisolny-nater/#popis. Nicméně by se měla nejprve odstranit příčina zavlhání zdiva a následně teprve aplikovat tyto prodyšné omítky. Při dlouhodobém působení vzlínající vlhkosti ve zdivu totiž sanační omítka dlouhodobě nemůže “zakrýt problém ve zdivu” a bude to vždy jen otázka času, a to platí jak pro pytlované sanační omítky, tak i pro omítku AquaSan Porosity, kdy se opět na jejich površích objeví vlhké mapy. Tyto prodyšné omítky jen prodlouží dobu, po kterou i při neodstranění příčiny zavlhání, bude zdivo budit dojem, že je (s těmito omítkami na svém povrchu) suché.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268