Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den,
mohu použít AquaSan Porosity i na podlahu do sklepa?  Snižoval jsem ve sklepě podlahu a předchozí betonová podlaha (velmi tenká vrstva betonu) držela hodně vlhosti pod barákem, takže něco málo šlo i do zdí. Raději bych kdyby to vyschlo.
Nyní když jsem odstranil hlavní zdroje vody (netěsné staré odpadní trubky, výtok z rýny hned vedle baráku, neustále kapající čerpadlo) a mám ve sklepě jen hlínu to pěkně prosychá až si říkám aby to neproschlo moc a neklesly zdi. Ze strany kde je sklep nejhlubší jsem nově položil nopovku.
Přesto bych raději něco co to úplně neuzavře. 100 let staré špinavé omítky (stejně starý barák) jsem omlátil na cihlu a chystám se použít AquaSan Porosity na spodní polovinu zdí.
Vrtat každých 10 cm díru do všech zdí se mi moc nechce, navíc některé zdi jsou společné se soudem a tomu by se to předpokládám nelíbilo.
Nelíbilo se mu už i to oklepávání.
Sklep je jen z poloviny pod zemí z druhé  jižní jen z 1/3 a velké okno.
V létě je v něm  až 23 stupňů (teplá Břeclav) vlhkost 70-80% – první rok
– ještě to schne. Nyní kdy se opět ochlazuje je tam vlhkost 55-80% podle počasí venku. Není problém půl roku hodně větrat, vlhkost se nesráží.
Nyní je tam nejchladněji v zimě tak 11 stupňů. Předpokládám, že výměnou jednoduchých oken a plechových garážových dveří bych to mohl zvýšit tak
15 i když nějaké malé větrání nechám. Jde mi o to aby věci co tam dám nerezavěly a nesmrděly.
s pozdravem Petr Sou….

  • You must to post comments

Dobrý den. Otázka je jasná a je dobře, že jste mi popsal vcelku rozsáhle související okolnosti a i dále Vaše potřeby pro využití sklepních prostor. Pochopil jsem, že se Vám jedná o zhotovení přijatelné pochozí plochy podlahy, která by ale měla dýchat. Omítkový systém AquaSan Porosity je sice i po vyzrání odolný na tlak, ale pro pochozí plochy nebyly provedeny zkoušky. Omítka je určená na svislé konstrukce pro zrychlení odsychání vlhkosti ve zdivu, což by bylo dobré i pro Váš záměr, ale jako strůjce tohoto systému Vám nemohu doporučit náš výrobek k jiným účelům, než ke kterým byl vyvinut a certifikován. Je ale pravda, že omítka AquaSan Porosity , která je vysoce prodyšná, propustná pro vodní páry i po svém vyzrání, má opravdu, na rozdíl od běžných sanačních omítek, vysokou pevnost a to i na zatížení, ale k účelu, ke kterým byste omítku použil, by to bylo na Vaši odpovědnost. Mam hlavně pochybnosti, nikoliv z nedostatečné pevnosti, ale spíše obavu, že by povrch neměl dostatečnou odolnost proti obrusu a v momentě, kdybyste povrch např. zagletoval, zase byste ztratil prodyšnost povrchu. Mám pro Vás ještě jedno možné řešení, jak podlahu ve sklepních prostorách zhotovit, aby byla prodyšná pro vodní páry a zároveň spolehlivě pevná. Na starých stavbách jsem mnohokrát viděl, jak se ve sklepních prostorách místo betonových podlah zhotovovaly podlahy ze zámkové dlažby. Je to vlastně dobré řešení a myslím si i finančně vcelku přijatelné. U historických objektů, a to nejen ve sklepních prostorách, se pokládala cihelná (půdovky, také nazývané topinky, novodobější např. klinkery) či kamenná dlažba tzv. na sucho. Klasická zámková dlažba je taktéž značně prodyšná, kamenný podsyp taktéž a po utažení vibrační deskou splňuje pochozí rovnost a v neposlední řadě umožňuje snadnou údržbu. Zároveň ve sklepních prostorách nepůsobí mráz a ani povrchová voda, tak jako u venkovního a častějšího použití, a tak se tyto povrchy nezačnou nadzvedávat, vlnit apod. Zvažte i tuto možnost.
S pozdravem

Jiří Schwarz – jednatel společnosti
TRUMF sanace s.r.o.

  • You must to post comments

Děkuji za vyjádření.

O vybetonování sklepa odlehčeným a lépe prodyšným betonem jsem uvažoval z toho důvodu, aby se celá stavba dále zpevnila. Snižoval jsem podlahu a ta je nyní jen cca jeden a půl cihly nad úrovní zdí.

Samozřejmě netuším jestli je to nutné nebo dobré jako prevence. I kdyby se pevnost onoho betonu měla tím přípravkem AquaSan Porosity snížit na polovinu, předpokládám že by stále bohatě stačilo. Přidal bych nějaké armování.

O zámkové nebo obecně jakékoli dlažbě podsypané štěrkem také uvažuji.

s pozdravem Petr Soukup

  • Kubačák odpovězeno 5 roky dní
  • last edited 5 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den. Vybetonováním podlahy se stavba zásadně nezpevní. Je to samozřejmě daleko složitější, ale obecně, obvodové zdivo nemá tendenci ´´ujíždět´´ pod budovu, spíše naopak, směrem ven a to zejména při značném rozsahu výkopových prací u základů budovy v jedné etapě a dalších faktorů, vlivů, např. kdy chybí zároveň betonový věnec obvodového zdiva a pod. Je ale pravda, že např. betonová podlaha rozpírá obvodové zdivo se zdivem vnitřním a naopak. Zámková dlažba, pokud bude dořezána k obvodovému a vnitřnímu zdivu, taktéž bude rozpírat svislé konstrukce navzájem a obvodové podúrovňové zdivo a jeho základy se zase opírají do určité míry o terén.
Pevnost se určitě o polovinu nesníží za použití AquaSan Porosity, ale už v předešlé odpovědi zmiňuji fakt, že se povrch takto vybetonované podlahy, bez další povrchové úpravy, bude obrušovat a že nejsou provedeny zkoušky pro Váš záměr použití. Tím, že chcete pod podlahou snížit vlhkost, je možné zhotovit provětrávanou podlahu iglů, která Vám splní všechny Vaše požadavky, tj. snižování vlhkosti pod domem, případně i radonu. Na tento provětrávaný systém se pokládá tepelná izolace a následně betonová mazanina. Je ale důležité vytvořit kontinuální proudění vzduchu pod tvarovkami. Tímto systémem byste měl všechny Vaše požadavky splněny. Je to ale úplně jiný rozsah prací a tím nákladů, což je Vám jasné. Jen se o této možnosti nemohu nezmínit.

S pozdravem Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 3 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268