Dobrý den,
máme sklep provedený jako betonový monolit s tloušťkou stěn 15cm, s funkční svislou hydroizolací, kde první čtyři roky od kolaudace nebyly s vlhkostí problémy. Základy nemají žádnou drenáž, projektant usoudil, že ta pouze přivádí vodu k základům. Podlahou sklepa prochází kanalizace do domovní ČOV, je zde také podlahová vpusť pro případ havárie, a v betonové skladbě podlahy pod dlažbou jsou položeny rozvody vody. Domek stojí v jílovité půdě. Při výjimečném přívalovém dešti dne 20.6.2024 se zřejmě výkopová vana kolem domku přeplnila srážkovou vodou a ta začala pod tlakem prostupovat do sklepa a to pouze v místech prostupu rozvodů vody v rohu místnosti, kde nebyl dostatečně proveden hydroizolační nátěr Weber Akryzol pod dlažbou. Pramínek vody prosakoval lepidlem kolem trubek po čtyři dny. Až vlhkost ještě více ustoupí, doporučil byste mi aplikovat AquaStop Cream nebo jinou technologii? A jak případně vést vrty?
Děkuji předem.
s přátelským pozdravem
Jan Karpíšek, Brno
- Jan Karpíšek stáří dotazu 4 měsíce dní
- last edited 4 měsíce dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Karpíšku,
drenáž sice stahuje okolní vodu do místa svého uložení, což je její podstata, ale při správném a trvale funkčním odvodu vody pak nevzniká tlaková voda v místě základů, v místech u konstrukcí pod úrovní terénu apod. Myslím si, že drenáž nebyla spíše navržena z důvodu, že se jedná o monolitní konstrukci s hydroizolacemi. Takže vtékání vody do vnitřních prostor je u takto vystavěné stavby nepravděpodobné, tedy bylo. Ale píšete jednu podstatnou informaci. Voda vtéká do sklepení pouze v místech prostupů, což jsou nejnáchylnější místa při působení tlakové vody. Takže, teď by se nám drenážní systém hodil. Ono je to také tak, že jakýkoli extrém vše důkladněji prozkouší, což se po 4 letech stalo. Nicméně, pojďme k Vašemu dotazu.
Injektážní krém AquaStop Cream má své ojedinělé a nenahraditelné místo, ale pro jiné použití. Pokud byste chtěl zamezit injektážní metodou průtoky tlakové vody do objektu, nabízí se taktéž jedinečná metoda, a to tlaková polyuretanová injektáž. Zde je link na tuto metodu: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/polyuretanova-injektaz/
Navrtání místa průtoku u trubek by bylo mírně rizikové, ale myslím si, že při troše šikovnosti a zkušenosti by to bylo proveditelné. Zásadní je určit, kde přesně vrt udělat a do jaké hloubky ho zhotovit, aby se protnulo netěsné místo. Pokud by se toto dalo realizovat, bylo by to definitivní a trvalé řešení. Nepředstavujte si velký počet vrtů. V podstatě by stačily 2, maximálně 4 vrty okolo trubky. Vysoká rozpínavost polyuretanu by v případě protnutého netěsného místa zastavila i právě tekoucí vodu a toto místo by zatěsnila. Pokud by ale riziko poškození trubek bylo příliš vysoké, je třeba místo průtoku vody zatěsnit povrchově, což je vždy obtížnější, tedy ne co do provedení, ale spíše pevnosti a přilnavosti k podkladu, ale i k trubkám, které jsou pravděpodobně plastové, možná polyetylén LDPE.
Je třeba vybrat takovou štěrku, která odolává tlakové vodě i při působení z negativní strany. Tady Vám vkládám odkaz na jednu z mnoha stěrek, které se na trhu pro tyto účely nabízejí: https://cze.sika.com/dms/getdocument.get/585b53dc-ac3e-44fa-822e-8b3b25bd9d45/sikalastic-152.pdf
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 4 měsíce dní
- last edited 4 měsíce dní
- You must login to post comments