Dobrý den,
rád bych Vás poprosil o radu a zodpovězení několika otázek. Máme 25 let zrekonstruovaný nepodsklepený starý domek a trápí nás vlhkost původních vnitřních zdí (místy až 85 cm od podlahy) a jedné obvodové zdi (pouze zvenku). Před rekonstrukcí byly zdi bez vlhkosti, jsou 60 cm silné a myslím, že jsou bez izolace. Zdivo je smíšené, cihly a kameny. Podlahy byly cca 30 cm pod úrovní terénu a tak jsme je při rekonstrukci dorovnali do stejné výšky s terénem.
Teď, když chceme pokládat v místnostech vinylové podlahy, rádi
by jsme nejdříve vyřešili vlhkost zdí, krémovou injektáží.
A teď k otázkám.
1. Po provedení injektáže v poškozených zdech, jakou by jste mě doporučil stěrku na podlahu?
2. Je nutné odstranit dlaždičky z druhé strany poškozené zdi? Dlaždičky jsou až k podlaze (malá místnost se záchodem) drží dobře a ani na poklep není zřejmé, že by byla zeď pod dlaždičkami z této strany nějak poškozená.
3. Vrtat otvory na injektáž u obvodové zdi těsně nad podlahou?(Popř. jestli je vůbec vhodné jí zde dělat). Je to jediná problematická zeď, kde je podlaha v místnosti, nad úrovní venkovního terénu a vlhkost se objevuje jen zvenku od terénu k fasádě. Což je 40 – 120 cm (podle sklonu terénu) níže, než je úroveň podlahy. Vnitřní strana této zdi v místnosti je bez vlhkosti.
Předem Vám děkuji za Váš čas a odborné rady.
S pozdravem
Jaroš
- Stanislav Jaroš stáří dotazu 4 dny dní
- last edited 3 dny dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Jaroši,
stav jste mi popsali a otázky jste očíslovali. Budu Vám tedy odpovídat dle jejich pořadí.
1) Nejsem specialista na podlahové stěrky, a tak by bylo dobré toto konzultovat s dodavatelem vinylové podlahy, anebo s výrobci těchto samonivelačních stěrek. Obecně lze říci, že stěrka pod vinylovou podlahu musí být samonivelační s dostatečnou pevností nutnou pro její vyrovnávací tloušťku.
2) Na druhé straně sanované zdi (místnost WC) nemusí být bezpodmínečně obklady odstraněny, i když se obecně, zejména v odborných knihách, toto téměř bezpodmínečně doporučuje. Mé rady však vycházejí nejen z odbornosti, ale také z praxe. Pokud jsou obklady pevné a jedna strana zdi je difúzně otevřená, což ve Vašem případě platí, po provedené chemické podřezávce se zbytková vlhkost má možnost alespoň jedním směrem odpařovat. Poslední, na co Vás ale musím upozornit, je třeba vyloučit i jiné příčiny zavlhání zdiva. Píšete, že na druhé straně zdi se nachází toaleta. Obklady samozřejmě vlhkost zakryjí, ale v těchto případech mívám obavy, aby zdroj vlhkosti nepocházel z rozvodů vody, případně z netěsnosti odpadu. Pokud se „epicentrum“ vlhké mapy vyskytuje v místě, kde se tato místnost na druhé straně nachází, ale jiná vzdálenější místa jsou suchá, může se samozřejmě jednat o náhodnou situační shodu, ale pravděpodobnost možné příčiny pocházející z této místnosti není zanedbatelná. Před zahájením jakéhokoli sanačního opatření je nutno tuto možnou příčinu jednoznačně vyloučit. Tlakovou zkouškou vody se provede revize rozvodů za pomoci nainstalovaného manometru pod tlakem vody, ale bez odběru s uzavřeným přívodem vody. Tato zkouška trvá max. 24 hodin a výsledek měření prokáže, zda jsou rozvody v pořádku. U odpadů je to složitější, ale v těchto případech nejsou obvykle mapy na omítkách zcela bílé.
3) Poněvadž obvodová zeď už vizuálně vykazuje vlhkost a pokud se jedná o zavlhání z důvodu dožilosti či absence vodorovné hydroizolace zdi, pak je nutno tuto problematickou zeď dodatečně izolovat proti vzlínající vlhkosti. Pokud je tato strana obvodové zdi nepodsklepená, pak se výška chemické podřezávky musí zhotovit co nejblíže k nule podlahy, nikoli pod ní, což by bylo možné pouze z venkovní strany, kde je ve Vašem případě terén svažitý a je níže než podlaha. Toto jsou výškové zákonitosti, které platí i pro mechanickou podřezávku. Linie vrtů se musí řídit výškou podlahy, nikoli výškou terénu, který je nakloněný a je níže než vnitřní podlahy. Níže vkládám dva linky na výškové zákonitosti pro správné provedení výšky injektáže – pro případné další čtenáře tohoto dotazu – Místa a výšky injektáže u podsklepeného a nepodsklepeného domu a na technologický postup krémové injektáže u smíšeného zdiva Jak injektovat smíšené zdivo. Doporučuji si přečíst nějaké předchozí dotazy, na něž jsou odkazy přesměrované. Tematicky s Vašimi otázkami souvisejí.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 4 dny dní
- last edited 2 dny dní
- You must login to post comments