Dobrý den,
Rád bych se dotázal na sanaci sklepa s využitím Aquasan Porosity.
Vlastníme částečně podsklepený rodinný dům, kdy starší část sklepa je přes 100 let stará, vystavěná z kamene, cihel a s klembovými stropy. Sklep je bez jakékoliv hydroizolace, u spodních kamenů je vlhkost patrná na dotyk, těsně pod stropem již je zdivo prakticky suché, sklep se tedy daří díky větrání udržovat v určité vlhkostní stabilitě. Voda v tekuté formě (kapky, kaluže, apod. se ve sklepě nevyskytuje, a to ani při prudkých deštích). V kombinaci s izolací Aquastop cream provedenou u podlahy v patře nad sklepem nám žádná vlhkost ze sklepa do obytných prostor neprochází. Sklep je de facto ze všech stran pod úrovní terénu, přičemž stěny sklepa „sousedí“ na druhé straně se zeminou, odkopání nepřichází v úvahu.
Jelikož jsou nicméně staré vápenné omítky prakticky všechny opadavé na dotyk a i cihly jsou poměrně degradované, rád bych dal sklepu alespoň určitý „facelift“. Opatření nemusí být 100%, sklep pořád bude sloužit na uskladnění jablek a brambor, zároveň bych byl ale rád, aby mi nepadala omítka na hlavu kdykoliv tam vstoupím 🙂
Zároveň se ale obávám, abych svými zásahy neporušil současnou vlhkostní rovnováhu sklepa. Rád bych se proto dotázal na níže uvedená zvažovaná opatření a Vaše doporučení, co provést a co ne, abych sklep „zkulturnil“ a zároveň vlhkostí situaci nezhoršil:
1. Omítnutí stěn sanační omítkou Aquasan Porosity – přestože se jedná o prodyšnou sanační omítku, nezhorší vysychání stěn? Není lepší stěny nechat neomítnuté?
2. Nová betonová podlaha sklepa – Má mít nějaké speciální složení (typu pěnové sklo) abych nezhoršil průnik vlhkosti do stěn? Nebo raději nechat hliněnou
3. Má smysl vybudovat jímku ke snížení vlhkosti stěn?
4. Má smysl se pokusit za této situace o nějakou dodatečnou hydroizolaci?
5. Cokoliv dalšího, co byste v této situaci doporučil?
Předem děkuji za odpověď
M.Hrdina
- Marek Hrdina stáří dotazu 1 dnem dní
- last edited 19 hodin dní
- You must login to post comments
Dobrý den, pane Hrdino,
stav sklepení jste popsal velmi dobře a srozumitelně a své představy a požadavky rovněž. Na základě Vašeho popisu budu odpovídat na jednotlivé otázky z dotazu ve stejném pořadí.
1. Omítnutí stěn sanační omítkou AquaSan Porosity – přestože se jedná o prodyšnou sanační omítku, nezhorší vysychání stěn? Není lepší nechat stěny neomítnuté?
Odpověď: Omítka AquaSan Porosity je opravdu vysoce prodyšná a také po vyzrání neuvěřitelně pevná. I když nebude odstraněna příčina, určitě na zdech sklepení jen tak odpadávat nebude, jako by tomu bylo u měkčích vápenných omítek.
2. Nová betonová podlaha sklepa – má mít nějaké speciální složení (typu pěnové sklo), abych nezhoršil průnik vlhkosti do stěn? Nebo raději nechat hliněnou?
Odpověď: Ideální by byla podlaha provětrávaná, typu Iglů. Podlaha je svými plastovými tvarovkami izolovaná proti zemí vlhkosti, ale vlhkost v podzákladí odvodem potrubního systému mimo objekt ještě vlhkost snižuje, anebo minimálně nezvyšuje.
3. Má smysl vybudovat jímku ke snížení vlhkosti stěn?
Odpověď: Jímku bych zásadně z Vašeho záměru vyloučil. Dávala by smysl, kdyby při větších úhrnech srážek bylo třeba odčerpávat zdvihající se vodu, která by sklep plnila. Ale toto se neděje, jak popisujete, ani při trvalých deštích. Jímka by Vám vytvořila sběrné místo spodní a okolní vody a ještě by se do vnitřních prostor mohlo odpařovat z hladiny větší množství vodních par, které by nepříznivě zvyšovaly v současné době stabilní a předpokládám ještě přijatelnou vzdušnou vlhkost. Vybudování jímky tedy ve Vašem případě jednoznačně nedoporučuji!
4. Má smysl se pokusit za této situace o nějakou dodatečnou hydroizolaci?
Odpověď: Z Vašeho popisu však plyne, že ho využíváte pro potřeby skladování plodin. V tomto případě mi další dodatečná hydroizolace příliš nedává smysl. Jakákoli dodatečně vybudovaná hydroizolace by byla vhodná, pokud by se jednalo o kompletní sanaci sklepa. Ale případně zhotovená provětrávaná podlaha je také další izolace v podlaze. Takže na tuto otázku není jednoznačná odpověď.
5. Cokoliv dalšího, co byste v této situaci doporučil?
Odpověď: Určitě je vždy výhodné zlepšit buď nucené, či nenucené větrání. Na trhu jsou ventilátory napájené solární energií. Pokud je „volný“ komínový průduch a je přístupný ze sklepa, určitě by bylo dobré u stropu udělat otvor s prachovou mřížkou. Po většinu roku tak lze komínovým efektem snižovat v těchto prostorách relativní vlhkost vzduchu.
Také mě napadá, že po kompletním odstranění omítek se obnaží zdi a strop, a pokud je to vizuálně, ale i pevnostně přijatelné, je někdy docela hezké zdivo přiznat a ponechat ho bez jakýchkoli úprav. Pokud by to tak bylo, doporučuji provést nové vyplnění spár spárovací maltou a takto režné přiznané zdivo pouze zafixovat penetračním nátěrem AquaStop Sanfix proti sprašování. AquaStop SanFix povrch zdiva neuzavírá, což je důležité, ale částečně povrch zpevní. Také je možné očištěné zdivo pouze ošpricovat omítkou AquaSan Porosity za pomoci stavebního mlýnku. Ošpricování tak bude celistvé a takto vzniklý povrch bude na celá desetiletí bezúdržbový. To je také další možnost. Existuje opravdu spousta variant a postupů, ale myslím, že se některými těmito mými doporučeními můžete inspirovat.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 1 dnem dní
- last edited 19 hodin dní
- You must login to post comments
Vážený pane Schwarzi,
děkuji za odpověď a inspiraci,přeji vše dobré
M.Hrdina
- Marek Hrdina odpovězeno 24 hodin dní
- last edited 24 hodin dní
- You must login to post comments