Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den, prosím o radu – jedná se o sklepní prostor, kde z důvodu závady na svodu dešťové vody ze střechy prosakovala voda. Závada je odstraněna, ale z tech.důvodů nelze provést novou svislou hydroizolaci venkovních zdí, ale jeví se, že je funkční původní izolace. Prostory ve sklepě jsou oklepány na cihly, vysoušeny po dva roky a na omak je zdivo suché. Původní izolace proti vzlínající vlhkosti se však jeví jako nefunkční, ipa se drolí v rukou, omítky jsou degradovány, jsou zasolené. Částečně je již, za bojlerem, nahrubo nahozená sanační omítka a ta zatím (cca 2 roky) drží. Z preventivních důvodů bychom chtěli provést injektáž, má-li tato vůbec smysl. Prosíme o radu, v jaké výšce tuto provést – těsně nad podlahou,popř.výše nad terénem. Jak bojovat se zasolením omítek? Viz fota. Předem děkuji za odpověď. Suchanková

Obrázek
  • Gabriela Suchanková stáří dotazu 1 rokem dní
  • last edited 1 rokem dní
  • You must to post comments

Dobrý den, paní Suchánková.
Vcelku jsem Vašemu dotazu porozuměl.
Vytvoření horizontální clony pro zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti, např. naším Systémem AquaStop Cream má své opodstatnění a tím i smysl, jelikož dle Vašeho popisu je vodorovná hydroizolace zdiva již ve značně pokročilém stavu degradace. Pokud se má vytvořit nová vodorovná hydroizolace/clona/bariéra ve zdivu sklepních prostor, tak doporučuji injektážní linii zhotovit co nejblíže k podlaze. Je ale jedna a to zcela zásadní podmínka provedení. Při vrtání je třeba dbát zvýšené opatrnosti při vrtacích pracích a to z důvodů, abyste si neprovrtali zdivo skrz a tím si neponičili svislou vnější hydroizolaci, které budeme na základě Vašeho předpokladu „důvěřovat“, že je funkční a tudíž vlhkost, která ve zdivu zřejmě v určitém nadlimitním procentu působí, je dotována nikoli z bočního směru z terénu, ale od základu, tj. od spodu. Zhotovením vodorovné hydrofobní bariéry u podlahy se tomuto směru vlhkostní dotace zamezí. A tím se dostávám k dalšímu Vašemu dotazu. Zda vytvořit injektážní linii nad terénem. Vysvětlili jsme si proč nejprve zhotovit injektáž u podlahy. Pokud ale zdivo bude z určitého procenta zamokřované i z bočního směru a není předmětem Vašeho záměru tuto svislou hydroizolaci obnovit, tak by asi bylo vhodné zhotovit ještě druhou injektážní linii nad úrovní terénu. Toto je pouze doporučení, kterým se můžete řídit, ale i nemusíte, jelikož dodatečnou clonu těsně nad terénem můžete zhotovit kdykoli, nezávisle na zhotovené injektážní linii u podlahy. To je myslím zřejmé. Poslední Váš dotaz směřoval na problematiku solí ve zdivu. Se salinitou zdiva se nedá dělat nic, ale nelekejte se 😊. Odsolení zdiva v celé své tloušťce je v podstatě nereálné, ale nám jde o to, aby sůl nekrystalizovala na povrchu zdiva a neznehodnocovala omítky. Rozpuštěná sůl ve vodě/vlhkosti putuje zdivem a v případě odpařovaní vlhkosti na povrchu se vytváří solné výkvěty, jelikož se voda odpařuje, ale minerál se odpařit samozřejmě nemůže. Pokud ale ve zdivu už vlhkost působit nebude, není co by se odpařovalo atd. Jistě mi rozumíte. Nicméně, po odstranění příčiny zavlhání zdiva a následném dalším kroku, tj. zhotovení sanačních omítek, je vhodné tuto novou sanační omítku ochránit před zbytkovou vlhkostí obsaženou ve zdivu, případně před sníženou dotací a to protisolným nátěrem aplikovaným pod sanační omítku. V našem portfoliu máme tento hydrofobní nátěr. Zde Vám přikládám odkaz na tento vhodný výrobek: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/wp-content/uploads/2021/07/TL-AquaSalt-Stop-rev.-1.pdf. Napadají mě ještě dalších témata, jako je význam odvětrání sklepních prostor, v jakém stavu je vodorovná hydroizolace v podlahách, atd., ale na toto není prostor a tak Vám poskytuji poradenství na Vaše konkrétní otázky. Přeji Vám hezké a klidné prožití Vánočních svátků a šťastný nový rok.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268