Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den, pane Schwarzi.

Chtěla bych vás požádat o radu ohledně injektáže vlhkého zdiva.

V současnosti máme osekanou omítku ze zavlhlé stěny (včetně plísně) u cca 100 let starého domku. Tato zavlhlá zeď sousedí s vedlejším objektem (taktéž kamenné zdivo). Zeď není společná a je předpoklad, že mezi oběma není mezera. Určitý průvan však cítit je….  Stávající zavlhlá zeď je ze smíšeného zdiva (viz. foto). Jedná se o cihlu plnou pálenou, kotovice, ale především o kámen (dle odhadu opuka).

Měla bych dva dotazy:

1/ zda a jak nejlépe použít vaši injektážní směs Aquastop cream při této skladbě zdiva? A jestli by jste případně doporučil injektáž ve dvou úrovních?

2/ zda je možné injektáž zdiva z cihly plné pálené provést částečně z interiéru a částečně z exteriéru? (ptám se z důvodu injektáže rohu)

Děkuji za odpověď.

S pozdravem

Nováková

  • You must to post comments

Dobrý den paní Nováková.
Odpověď na první dotaz. Vzhledem ke skladbě zdiva, kde převládá kámen a to zejména v dolní části zdiva, doporučuji zhotovit dvouřadou injektáž systémem AquaStop Cream. Tzn. první injektážní linii zhotovit co nejblíže k podlaze v osových vzdálenostech 100 mm a druhou řadu o 50 mm výše s posunutím o 50 mm, taktéž v osových vzdálenostech 100 mm. Vrty i u tohoto druhu zdiva zhotovte kolmo na svislou rovinu zdiva, tj. vodorovně. Horní vrty druhé linie budou na středových vzdálenostech spodních vrtů. Tímto způsobem bude injektážní bariéra velmi kvalitně provedena a tím výsledek pro zamezení kapilárně vzlínající vlhkosti se bude rovnat 100% jistotě účinnosti, tak jako by tomu bylo u krémové injektáže zdiva cihelného v jednořadém zhotovení v průběžné spáře.
Odpověď na druhou otázku: To je tzv. kombinované navrtání rohů zdiva. Na našich stránkách je toto provedení nakresleno v schématických nákresech. Zde je link na schématické nákresy včetně praktického návodu: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/vodorovne-rezy-navrtani-zdiva. Jedna skutečnost mne trochu znepokojuje, dle Vašeho popisu, a to ta, že zeď souseda je těsně přizděna k Vaší zdi. To, že cítíte drobný proudící vzduch mezi zdmi, by nasvědčovalo, že tam opravdu styk těchto dvou samostatných zdí není, ale v dolní části, zrovna tam kde se bude provádět injektáž, může být tato mezera zasypána prachem a drobnými částicemi stavebních materiálů. Toto je potřeba prověřit, a to zkušebním vrtem do této hloubky/mezery v dolní části, aby se předešlo případnému problému.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Dobrý večer. Vrty, na které Vám nezbydou zátky, bych zatěsnil rychletuhnoucím cementem. Ve stavebninách kupodivu není moc k dostání a sádra je nevhodná. O tom jsem se ale už zmínil. V řetězci Hornbach, v oddělení stavebních materiálů, rychletuhnoucí cement vždy mají. Pokud máte tuto prodejnu poblíž, určitě ho tam zakoupíte. Bude Vám stačit nejmenší balení, což je 1 kg. Zpracování je stejné jako u sádry a tak po výplni vrtů injektážním krémem stačí si v kelímku rozmíchat malé množství hmoty a špachtlí vrt povrchově zatěsnit. Tento způsob je nejrychlejší a nejjednodušší. Je ale pravda, že i bez zatěsnění nedojde k zásadnímu výronu injektážní emulze. Maximálně z ústí vrtu dojde k malému odkápnutí a to pouze z krajové části vrtu. Zátky, které dodáváme, jsou vyrobeny z extrudovaného polystyrénu a spíše než pro zatěsnění úniku krému slouží jako spolehlivá tepelná izolace vrtů. To ale ve Vašem případě není nutné, jelikož je Vaše obvodové zdivo zateplené.

S priateľským pozdravom

Jiří Schwarz -konaťel spoločnosti
TRUMF sanace s.r.o.
Mob: +420 731565565

  • You must to post comments

Dobrý den paní Nováková.
Vaše schéma navrtání je v naprostém pořádku. Co k tomu zásypu? Pokud tam jakési vyplnění mezery je, injektáž bych zhotovil i do zasypané/vyplněné mezery. Tzn. hloubka vrtů by byla provedena až ke vnější svislé rovině zdi souseda. Ale i v tomto případě jedno úskalí pořád hrozí. Kdyby byla mezera zasypána do vyšší polohy než by byla výška injektáže, a zeď souseda by také vykazovala vlhkost, mohlo by docházet k tzv. přemostění vlhkosti z jeho neodizolované zdi do Vaší. Abychom nic nepředjímali, udělejte na několika místech kontrolní vrty. Ty nám cosi napoví.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Dobrý den, moc děkuji za rady. Provedeme průzkum a uvidíme.
Přeji Vám zdraví a úspěšné podnikání.
S pozdravem
Petra Nováková

  • You must to post comments

Moc děkuji za milé a vím, že i upřímné popřání. To samé přeji i já Vám.
JS

  • You must to post comments

Dobrý den paní Nováková. Přeci jen bych Vám raději poskytl ještě jednu radu, respektive případný návrh řešení. V případě, že byste opravdu zjistili, že Vaše zeď a zeď souseda je v kontaktu a zeď souseda taktéž nemá funkční vodorovnou hydroizolaci a tím by opravdu hrozilo k přemosťování vlhkosti od sousední zdi do Vaší, musela by se provést i injektáž zdiva souseda. Daly by se teoreticky obě zdi zainjektovat z Vaší strany jako celek anebo zainjektovat obě zdi ve stejné výšce a to Vaši tloušťku zdi od Vás a sousední zeď z jeho strany. Může nastat např. vyjednávací komplikace/neochota k součinnosti, ale pokud by se kontrolními vrty potvrdila ta popisovaná skutečnost možného přemosťování vlhkosti, jiné spolehlivé řešení není.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Dobrý den, pane Schwarzi.
Děkuji Vám za doplňkovou radu. Až se nám podaří zjistit situaci, budeme moudřejší… Sama jsem zvědavá, jak se nám zadaří s tou sondou. Po víkendu snad budeme moudřejší…:-)
S pozdravem
P. Nováková

  • You must to post comments
Zobrazuji 7 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268