Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den, pane Schwarzi,

děkuji Vám za dobrou zprávu ohledně vertikální injektáže. Chtěl jsem toto zařadit k původnímu dotazu, ale tam nemohu přidat obrázky.

Podrobně jsem prostudoval všechny produkty a způsoby aplikací a pokusil jsem se navrhnout kompletní řešení pro garáž, kde to mám poměrně komplikované, protože tam jsou 3 různé úrovně podlah sousedních místností. Chci Vás touto cestou poprosit o náhled na navržené řešení a odpověď na pár dalších otázek.
Přikládám fotky garáže pro lepší představu o současném stavu. Dále půdorys a návrh řešení.
Místa označená na půdorysu jako Š1 a Š2 plánuji ošetřit injektáží v úrovni podlahy garáže.
V návrhu opatření jsem vertikální injektáž mezi B a C navrhl vyšší, aby ochrana proti přemostění případné vlhkosti od souseda tvořila vyšší “hráz“.
Otázky:
1. Bitumen 2k budu aplikovat dle videa s vloženou perlinkou, mohu tedy na nezavadlou vrstvu, kterou překryji perlinku rovnou nalepit XPS v místě zásypu u zdi A? Nebo bude lepší udělat vrstvu s perlinkou a po zaschnutí nalepit XPS za pomoci nanesení další vrstvy Bitumenu, jako bych lepil dlažbu?
2. Na zdi B jsem plánoval oblast pod úrovní podlahy sousední místnosti ošetřit také Bitumenem 2k a pak jsem narazil na plošnou injektáž, kterou ale nemohu udělat na celé postižené ploše, protože zeď ve výklenku je jen 150mm tlustá. Má v tom případě cenu plošnou injektáž vůbec provádět nebo mám ponechat jen Bitumen?
3. Uvažuji o Bitumenu 2k také jako vodorovné hydroizolaci pod podlahu, kterou bych následně napojil na svislou, která bude taktéž z Bitumenu 2k viz obrázek návrhu opatření. Je dobré v místě napojení vodorovné a svislé izolace udělat fabion, aby tam nebyl tak ostrý úhel?
4. Čím ochránit vodorovnou hydroizolaci před mechanickým poškozením při betonáži finální vrstvy betonu?

Omlouvám se za slohové cvičení, ale rád bych vše udělal správně, aby to fungovalo.

Děkuji

Kamil Vonderka

Obrázek
  • You must to post comments

Dobrý den, pane Vonderko,
neomlouvejte se, Váš přístup je profesionální a dotazy jsou jasné.
K otázce č. 1:
Hydroizolační bitumenovou stěrku natáhněte v první vrstvě v tl. okolo 2 mm a ještě do měkkého povrchu lehce zatlačte perlinku. Druhý den můžete natáhnout druhou vrstvu a tím se tyto dvě vrstvy s vloženou perlinkou neoddělitelně spojí. Do druhé vrstvy, ještě „živého povrhu“ můžete přitlačit XPS polystyrén. Tento postup se běžně provádí zejména ve výkopech při zateplování základů.
K otázce č.2:
Tento výškový rozdíl vyřešte bitumenovou stěrkou, která se dá relativně snadno zaházet omítkou. Postupujte stejně, jako jsem to popsal v odpovědi na první otázku, jen s tím rozdílem, že v druhé vrstvě si udělejte hladítkem s malými zuby jemné zvrásnění povrchu, ať ve vlnkách anebo do kříže. Při nahazování se tento nesavý povrch lépe omítá a malta má lepší pevnost k podkladu. V případě ještě lepší přilnavosti malty k hydroizolaci, můžete zvrásnění a ještě měkký povrch prohodit lehce pískem.
K otázce č. 3:
Ano, v místě ohybů je dobré zhotovit bitumenem fabion. Také se ale dá tento detail, v některých případech ale důležitý „detail“ řešit tak, že se do rohu nataví trojhranná bitumenová těsnící páska, kterou máme také v nabídce a přes tuto pásku se natahují vrstvy hydroizolační stěrky. Ale ve Vašem případě si myslím, že je to nadstandartní řešení vnitřních lomů, jelikož ve Vašem případě velmi pravděpodobně nehrozí působení tlakové vody, ale „pouze“ působení zemní vlhkosti.
K otázce č. 4.
Bitumenovou hydroizolaci můžete ochránit tak, že na hydroizolaci ještě položíte XPS polystyrén o tl. 20 mm, který Vám nejen velmi spolehlivě zabrání poškození hydroizolace, ale je to samozřejmě tepelný izolant. Je otázka, zda i toto řešení není nadstandartní, vzhledem k tomu, že se jedná o garáž a také, zda se do skladby podlahy ještě tloušťka polystyrénu vejde. Případně položte před betonáží na vodorovnou hydroizolaci geotextílii o gramáži 1000 g/ m2, případně slabší. Samozřejmě se dá oparně provést betonáž i bez mechanické ochrany. Vše je o přístupu.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Mohu se ještě zeptat, jak vyřešit detail napojení injektáže a svislé izolace vytvořené bitumenem, pokud je zeď křivá a je třeba ji vyrovnat? Mám na mysli konkrétně zeď A. Celoplošně od základu ji nahodit omítkou nemůžu, protože by dle mého názoru došlo k přemostění vlhkosti právě skrz omítku.
Vyspravuje se zeď jen lokálně v problematických místech? Co když bude problém v oblasti vrtů? Napadá mě jen nějaká vodotěsná malta, která by se použila v oblasti vrtů, zbytek by se vyrovnal lokálně nějakou univerzální a na srovnaný povrch bitumen.

  • You must to post comments

Ano, Vaše úvaha je správná. Pokud byste toto dorovnání podkladu provedl ještě před injektáží, spáry se dají spolehlivě lokalizovat několika způsoby a to i po nanesení / natažení vyrovnávací stěrky, tak by tento problém nenastal, jelikož by vyrovnávací maltová vrstva byla součástí injektáže. Pokud ale už jste injektáž provedl, můžete zhotovit vyrovnání podkladu např. univerzální maltou a tuto vyrovnávací vrstvu ukončíte cca 50 mm pod injektážní linií se šikmým zakončením. Na takto připravený podklad už bez větších problému a zejména bez zvýšené spotřeby hladítkem aplikujete tixotropní hydroizolaci AquaStop Bitumen 2K a to i pře místo injektážní linie s přesahem nad ní cca 50 mm. Stěrková hydroizolace AquaStop Bitumen 2k se snadno nanáší hladítkem i na nerovné a hrubé podklady s velmi dobrou přídržností a tak velmi spolehlivě napojíte hydrofobní povrch v místě injektáže s hydroizolační vanou. Nesrovnaná výška bude pouze cca 100 mm a to si myslím, že to není velká plocha a ani problém pro práci s bitumenem. Samozřejmě i Vaše úvaha s vodotěsnou maltou je možná.
JS

  • You must to post comments

Děkuji Vám za cenné rady. Provedu vyrovnání hladítkem pomocí cementové malty a až následně injektáž. Bude to asi nejjednodušší postup.

  • You must to post comments

Určitě. JS

  • You must to post comments
Zobrazuji 5 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268