Dobrý den,
dnes jsem objednal Váš AquaStop Cream a měl dva dotazy:
1. Z jedné strany mám zeď širokou pouze 30cm. Z venku byl kdysi odkopána zemina, tak tam původní majitel udělal boční vyztužení základu. Bohužel ten beton je asi 20cm nad úrovní podlahy, tak budu muset vrtat z venkovní strany šikmo dolů. Je to takto možné? Podle vašeho návodu bych na druhém konci mohl být s vrtem 10cm nad podlahou, ale i tak to na 30cm zdiva bude celkem velký sklon.
2. Injektáž chci provádět u dvou stěn 30cm a 45cm širokých, kde z vnitřní strany je obložení koupelny kachličkami, tak se chci zeptat, jestli si mám dát na něco pozor, tedy kromě toho, abych neprojel vrtákem skrz, nebo máte pro tuto variantu nějaké speciální doporučení. Bohužel jsem dům takto koupili, koupelna je skoro nová, tak se nám ji nechce celou bourat. V podlaze ke stěnám izolace je.
Děkuji
- Zdeněk stáří dotazu 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den.
K té první otázce: je dobře, že si uvědomujete, že kdybyste vrtal z vnitřní strany místnosti do obvodového zdiva v první spáře nad podlahou, určitě byste se ocitl výškou injektážní linie níže než je výška přilehlého venkovního betonu, který byl zhotoven pro zpevnění základu a tím by tato rozdílová výška mohla způsobit přemostění vlhkosti nad zhotovenou injektážní linii. Rozumím Vašemu záměru nakloněných vrtů, dle přiloženého nákresu. Má to samozřejmě tu nevýhodu, že značně nakloněné vrty způsobují nerovnoměrnost v intenzitě vznikající clony proti vlhkosti ve zdivu.
Proto bych doporučil tři možné postupy:
1. Provést navrtání pod sklonem, dle Vašeho nákresu, avšak z důvodu značně nakloněných vrtů doporučuji osové vzdálenosti vrtů zkrátit z doporučené osové vzdálenosti 100 mm na 80 mm.
2. Druhá možnost by byla zhotovit vrty v první spáře nad horním okrajem zpevňujícího základového betonu. Tam by se vzlínající vlhkost definitivně zastavila. Vznikla by ale samozřejmě z vnitřní strany obvodového zdiva rozdílná výška mezi podlahou a vzniklou hydrofobní clonou, respektive jejího spodního kraje. Odhaduji, že tento zavlhající vodorovný pás zdiva by mohl působit do výšky cca 150 mm od podlahy. To by ale určitě nebylo žádoucí. Kdyby se ale z vnitřní strany odstranila omítka min. do výšky injektáže, kterou zamýšlíte zhotovit z venkovní strany, což je naprosto v pořádku, ale injektáž by se mohla při správném odměření výšky betonu zhotovit i z vnitřní strany této zdi, ale také do spáry, a následně by se na očištěné zdivo před omítkami nanesla např. hydroizolační stěrka AquaStop Bitumen 2K https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/wp-content/uploads/2017/11/TL-AquaStop-Bitumen-2K-2017.pdf, která se dá bez větších obtíží po zatuhnutí zaomítnout, vlhkost by do vnitřních prostor nepronikala. To je princip hydroizolační vany. Tento postup má určitý, ale myslím si, že ve vašem případě ne zásadní nedostatek, a sice že by se velmi pravděpodobně tato svislá hydroizolace nedala nenapojila na vodorovnou hydroizolaci v podlaze.
3. Případně lze zdivo navrtat a zainjektovat do první spáry u podlahy, do které se dá již vrtat vodorovně, a do dalších, předpokládám dle výšky betonového zpevnění, ještě do dvou až třech spár mezi cihelnými vrstvami provést injektáž také a to v šachovnicovém rastru, tzv. cik cak. Poslední injektážní linie by musela být nad horní hranou betonu. Nejsem příznivcem plošných injektáží do zdiva, což by v podstatě byla, ale v kombinaci se svislou hydroizolací, dle popsaného postupu v druhém popsaném řešení, by to bylo asi to nejspolehlivější provedení. Svislá hydroizolační vnitřní stěrka by nemusela mít napojení na vodorovnou hydroizolaci v podlaze.
K té druhé otázce: to, že je v podlaze koupelny nová vodorovná hydroizolace, je samozřejmě příznivá skutečnost. Doplnit izolaci pro zamezení vzlínající vlhkosti příček a zdí koupelny nebude složité, jediné úskalí je riziko navrtání odpadu či rozvodů vody. Lokalizace těchto rozvodů není snadná, a to ani různými skenery, které monitorují strukturu zdiva, které jsou ale spíše informativní, zejména u vyhledávání plastového potrubí, což jsou právě odpady, a ve Vašem případě určitě i voda. Takže při vrtání doporučuji zvýšenou opatrnost a vycházet tak trochu, anebo spíše více, z pravděpodobnosti, kde tyto rozvody mohou být zasekány pod obklady. Je tak trochu výhoda, že vrty budou pokráceny, ale doporučených 40 mm nemusí být záruka a to i když budete vrtat z vnější strany koupelny, že se např. odpad nemusí provrtat. Nejspolehlivější by bylo odstranit v koupelně jednu spodní řadu obkladů a částečně i omítky, a lokalizace rozvodů bude nejspolehlivější. To jsou už přece jen bourací práce, kterým se chcete určitě vyhnout, ale nebude to na druhou stranu zbourání celé koupelny či velké plochy obkladů. Mám spíš obavu, zda budete mít stávající obklady v zásobě od předešlého majitele, anebo zda se ještě dají – po provedené sanaci – dohledat u výrobců. Poslední možná rada je, že kdybyste se opravdu rozhodl jednu řadu obkladů od podlahy odstranit a stejné obklady by se nesehnaly, můžete doplnit tento spodní obklad v celém obvodu koupelny obkladem v rozměru stejném, ale esteticky přijatelném. Mohl by tak nakonec vzniknout i zajímavý dekorativní prvek. Pokud byste se rozhodl první spodní řadu obkladů odstranit, spáru mezi první a druhou řadou obkladů prořízněte úzkým řezným kotoučem. Tak se Vám při opatrném odsekávání spodních obkladů nenaruší další řada.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 4 roky dní
- last edited 4 roky dní
- You must login to post comments