Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den, je možné použít Váš výrobek na ztracené bednění vylité betonem.
Za touto zdí byla navezena zemina, byla použita nopová fólie včetně drenážní trubky a štěrku, i tak při dnešních deštích dochází k zavlhání. Viz foto.

Děkuji moc.

Obrázek
  • Martin Břoušek stáří dotazu 4 roky dní
  • last edited 4 roky dní
  • You must to post comments

Dobrý den. Při pohledu na zaslanou fotografii mě napadá první úvaha, která se bohužel ve většině případů potvrzuje, a to, že drenážní odtok, odvod vody, není plně funkční. V momentě, když voda není drenážní hadicí spolehlivě a plynule odváděna, tak v místech obsypu kamenivem dochází ke kumulaci veškeré proteklé vody, jelikož voda má v místech kameniva nejmenší odpor. Mám podezření, že ze strany zavážky zeminou k ztracenému bednění působí, byť třeba i krátkodobě, tlaková voda. V momentě větších úhrnů srážek anebo přívalových dešťů voda proteče zeminou a u betonového základu a první řady ztraceného bednění, tj. v místě stavební spáry dochází k průsaku. Tím je bednění intenzivněji zamokřované nejen v spodní svislé straně tvarovek, ale zejména ze spodní vodorovné plochy tvarovek. Tyto vibrolisované tvarovky mají sníženou nasákavost. Pokud bylo ztracené bednění vyplněno prostým betonem, může se nasákavost zvýšit. Dělal jsem si vlastní zkoušky nasákavosti ztraceného bednění, a nasákavost je opravdu nízká. Jen v případě neustálého působení intenzivní zemní vlhkosti a za občasného působení tlakové vody se ztracené bednění postupně nasycuje vodou/vlhkostí. Nopová folie použitá jako svislá hydroizolace má tyto nevýhody: křehkost a tím nižší mechanickou odolnost, většinou se bez lepení překládá svislými okraji přes sebe s malým překryvem apod. Ta největší nevýhoda nopové folie, která se použije jako svislá hydroizolace, je ta, že není s podkladem svislé konstrukce vodotěsně spojená. V případě vzniku sloupce vody u zdi, byť i krátkodobého, voda podteče pod přitlačenou folii a tím je voda v přímém kontaktu se zdivem. Také mám obavu, aby folie byla dostatečně hluboko uložená přes stavební spáru. Možná pochybení drenážního odvodu a zásadní nevýhoda nopové folie velmi pravděpodobně způsobují současný stav. Nopová folie typu HDPE, černá, výška nopů 8 mm, kterou jste pravděpodobně použil, se dá použít jako ochrana tepelných izolací ve výkopech, tam má svoje uplatnění, u různých skladeb podlah, ale plnohodnotná svislá hydroizolace to není.
Dají se provádět různá opatření z přístupné strany, ale vždy je výhodnější a spolehlivější tato sanační opatření zhotovit z druhé strany líce zdiva. Proto bych navrhoval zpětné odkopání zeminy až na základ, zhotovení nové kvalitní svislé hydroizolace asfaltovými pásy anebo bezešvou hydroizolační stěrkou např. AquaStop Bitumen 2K a provedení revize drenážního odtoku. Jsem přesvědčen, že v případě realizace navrhovaných opravných sanačních opatření – pokud jsou reálná -ztracené bednění v dolní části vyschne. Případně může jen v krajové části nad stavební spárou, tj. mezi základovým betonem a ztraceným bedněním, lehce zavlhat, rozhodně ale ne do této současné výšky a ne takovouto intenzitou, a pak by se případně tato již kapilárně vzlínající vlhkost vyřešila krémovou injektáží, která by se zhotovila těsně nad konstrukční spárou. Možná se teď ptáte, proč tedy ne teď, ale jsem přesvědčený, že tam působí tlaková voda a tím vzniká sloupec vody, který může podtékat do nějaké výšky pod folii u zdi a to by mohlo způsobovat přemostění vlhkosti nad zhotovenou vodorovnou dodatečnou chemickou podřezávku injektážním krémem AquaStop Cream a tím by se očekávaný výsledek nemusel dostavit, a to nikoliv neúčinností vodorovné injektážní linie. Pokud byste přece jen chtěl zhotovit nejprve krémovou injektáž, popíši Vám v další komunikaci technologický postup pro ztracené bednění. Krémová injektáž je vysoce spolehlivá metoda i u ztraceného bednění, avšak ve Vašem případě je třeba nejprve řešit působení tlakové vody. Poslední postřeh z fotografie. Je vidět, že silně zavlhající pásová výška bednění v určitém místě končí. Pak je spodní část bednění už suchá. Tím je velmi pravděpodobné, že je toto způsobeno výše popsaným průběhem. Kdyby se jednalo o klasické zavlhání ztraceného bednění pouze z neodizolovaného základu, muselo by být ztracené bednění vlhké v celé délce opěrné zdi. V délce, dle nafoceného úseku opěrné zdi, která již nevykazuje viditelné zavlhnutí, velmi pravděpodobně tlaková voda nepůsobí a to z vícero možných důvodů, o kterých můžeme jen polemizovat.

S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz

  • You must to post comments

Dobrý den, mnohokrát děkuji za vyčerpávající odpověď, pravděpodobně jde opravdu o vlhkost ze země, prosím o technologický postup krémové injektáže pro ztracené bednění a množství přípravků které je nutné zakoupit.

Děkuji moc a pěkný den.

  • Martin Břoušek odpovězeno 4 roky dní
  • last edited 4 roky dní
  • You must to post comments
Zobrazuji 2 záznamů
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268