Nákup po telefonu
+420 606 187 916
Poradíme Vám
+420 731 565 565
ionicons-v5-e
Internetová poradna
otázky a odpovědi

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu.
1./Koupili jsme starší rd, zeď v jednom z pokojů sousedí s koupelnou sousedů -(dvojdomek). V tomto místě jsme měli 3m dlouhou vestavěnou skříň, která byla nalepena úplně na zdi. Vznikla rozsáhlá plíseň – od podlahy do výše asi 40 cm. Zeď jsme oškrábali, vydesinfikovali Savem, po té ošetřili vápenným štukem a následně barvou proti plísni. Skříň jsme odstavili 15 cm od zdi. Od zásahu uběhlo 5 měsíců. Omítka je v místech, kde se plíseň vyskytovala odfouklá, lehce ohraničené mapy, povrch krupičkovatý, ze zdi je stále cítit zatuchlina, přestože se intenzivně větrá. Můžete mi prosím poradit, jak vhodně a natrvalo zeď ošetřit? Mnohokrát děkuji.
2./V našem domě řešíme celkovou zvýšenou vlhkost. V normě 55-60%, v deštivých dnech, kdy se zároveň netopí nám vystoupala až na 72%. Dům je zateplený před 20-ti lety 5cm polystyrenem, kolem domu z jedné strany zámková dlažba až ke zdi. Sokl domu není zateplený, na polystyrenu v dolní části je právě ze strany, kde je zámková dlažba viditelný trvalý mokrý pás. Okna se v zimě rosí, topení máme podlahové. Z jakoukoliv Vaši radu či nabídku předem děkuji.

Tichá

  • You must to post comments

Dobrý den, paní Tichá.
Ve Vašem dotazu jste popsala problematiku jedné zdi. Popisujete, že v místě vestavěné skříně, respektive, za touto skříní se dělá vlhká mapa a plíseň. Skříň částečně znemožňuje dostatečnému proudění vzduchu. Vaše nemovitost je zateplena polystyrenem a okna jsou orosená. Uvádíte hodnoty vzdušné vlhkosti, které ale nejsou nikterak vysoké. Jedna hodnotu co uvádíte, to je v době, kdy netopíte a je sychravé počasí, procentuální vlhkost vystoupá až na 72%, což už je mírně nadlimitní vzdušná vlhkost pro obytné místnosti. Co je ale zásadní informace, že v místě vzniku vlhké mapy ve Vaší místnosti je z druhé strany zdi koupelna sousedního dvojdomu.
Jedna informace, která mi ve Vašem dotazu chybí v souvislosti s koupelnou je ta, v jakém podlaží se Vaše místnost a koupena nachází? Nicméně mám podezření, že z druhé strany přilehlá koupelna může být zdrojem šíření vlhkosti, ať z drobného úniku z rozvodů vody, odpadu, ale také možné netěsností vaničky s obkladem a tím zatékání vody při sprchování. Proto bych nejprve doporučil provést prohlídku této koupelny a vyloučit všechny možné případné zdroje. V koupelně velmi pravděpodobně budou obklady a dlažba a tak tam vlhkost nemusí být viditelná, ale z Vaší strany, kde obklady nejsou, je vlhkost viditelná. Pokud by se koupelna nacházela ve 2. nadzemním podlaží a výše, je víc než pravděpodobné, že zavlhání Vaší zdi je způsobem koupelnou. Pokud ale koupelna a Váš pokoj jsou v přízemí, kam může dovzlínávat zemní vlhkost od základů, je třeba brát i tuto možnost v úvahu. Nicméně doporučuji začít kontrolou koupelny. Pakliže byste s jistotou vyloučili všechny možné příčiny zamokřování zdi z koupelny, je třeba zhotovit dodatečnou vodorovnou hydroizolaci pro zamezení vzlínající vlhkosti co nejblíže k podlaze a to nejlépe v celé délce sanované zdi. I když možná celou záležitost předjímám, ale typoval bych, že zdrojem vlhkost je koupelna. Jestliže ale vyloučíte příčinu Vašeho problému v souvislosti s koupelnou souseda, je třeba, jak jsem se již zmínil, tuto zeď odizolovat např. Systémem AquaStop cream a omítky za skříní postižené vlhkosti a plísní odstranit s dostatečným přesahem a zhotovit nejlépe klimatická omítku. Klimatická omítka má vysokou paropropustnost, tepelně izolační vlastnost, která je ale ve Vašem případě této zdi nadbytečná, ale co je její zásadní vlastnost, že má protiplísňový povrch. Laicky řečeno, povrch klimatické omítky plísním nechutná, takže se na tomto povrchu plísně neuchytí a zároveň, klimatická omítka velmi dobře „pracuje“ s případnou zvýšenou vlhkosti vzduchu ve Vašem domě, o které se zmiňujete. Pokud byste tento můj návrh zrealizovali, jsem přesvědčený, že za vestavnou skříni se vám už vlhkost ani plísně tvořit nebudou. Stále ale platí jedna zásadní podmínka pro můj návrh řešení, že zdrojem zavlhání Vaší společné zdi nesmí být koupelna. Zde Vám vkládám odkaz na reportáž, kde můj syn, respondent, hovoří v druhé části reportáže na téma, klimatická omítka: https://www.youtube.com/watch?v=3q2sQg4hbXM

Druhá část Vašeho dotazu:
Sokl domu není zateplený, na polystyrenu v dolní části je právě ze strany, kde je zámková dlažba viditelný trvalý mokrý pás. Okna se v zimě rosí, topení máme podlahové. Z jakoukoliv Vaši radu či nabídku předem děkuji.
Ještě pár slov k tomu trvalému vlhkého pruhu na polystyrénu.
Odpověď:
Zámková dlažba toto způsobovat nemůže. Měla by být ale vyspádovaná od domu. To ale předpokládám, že je. Kdyby se vlhký pruh objevoval uvnitř domu, na omítce, to by bylo pravděpodobně v blízkosti podlahy, mohlo by se jednat o kondenzaci vzdušní vlhkosti z důvodu, že soklová část není zateplená a ve vnitřních prostorách vznikl na povrchu omítek rosný bod a tím kondenzace vzdušné vlhkosti. Samozřejmě také nemůžu vyloučit, že se jedná o vzlínající vlhkost z důvodu nefunkční vodorovné hydroizolace ve zdivu. Ale popisujete, že se dělá vlhký a trvalý pruh v dolní části na polystyrénu, , tedy takto to z Vašeho popisu chápu, což by bylo velmi neobvyklé. Polystyrén je v podstatě nenasákavý a jeho povrchová tenkovrstvá úprava velmi rychle odsychá. Takže bez fotodokumentace a přesnějšího popisu stavu Vám v tomto případě poradit nemohu. Pošlete mi do mého emailu [email protected] nějaké forografii/e s komentářem a jsem přesvědčený, že důvod a náprava bude existovat.

S přátelským pozdravem

Jiří Schwarz

  • You must to post comments
Zobrazuji 1 záznam
Váš další dotaz:
Vyplňte, prosím, níže uvedené kolonky aby mohl být Váš dotaz zařazen do naší Poradny. Váš email nebude zveřejněn.
Jméno*
E-mail*

Hledáte téma, která Vás zajímá? Vyberte slovní výraz, který je k Vašemu dotazu nejbližší.

Veškeré údaje, zejména texty a fotografie uvedené na těchto webových stránkách jsou výtvorem a vlastnictvím společnosti TRUMF sanace s.r.o., představují její know-how a jako takové požívají ochrany rovněž podle autorských předpisů upravujících duševní vlastnictví.

KONTAKT - PROVOZOVNA

Dvorská 1163/2, Praha – západ
252 19 Rudná u Prahy

+420 235 312 000
+420 606 187 916

KONTAKT - SÍDLO

Blatnická 14/3,
Praha 5
IČO: 24271268
DIČ: CZ24271268