Dobrý den, plánujeme odvlhčit volně stojící (sousedí s vedlejší garáží z jedné strany) nadzemní zděnou garáž. Po přečtění odpovědí na předchozí dotazy je mi postup asi jasný, ale mám několik upřesňujících dotazů. Postup: nejprve otlučeme vlhkou část omítky zevnitř, použijeme Aquastop cream do první spáry nad úroveň podlahy po obvodu tří zdí, kde se vlhkost nachází (zvenku je zhotovená pár let nová fasáda a nejsou na ní známky vlhkosti). Posléze nahodíme sanační omítkou. Pak bychom pokračovali s podlahou, která je velmi nerovná, betonová, ale různě vylitá „na prasáka“. Tam bychom chtěli použít Aquastop Bitumen 2K.
A teď k těm dotazům:
a) Máme nějak upravovat tu vlkou betonovou nerovnou podlahu před aplikací Bitumenu nebo až po aplikaci? Upřímně mám strach, že na té vlké podlaze nebude nic držet, když ji budu chtít srovnat.
b) Může se na Bitumen posléze použít standardní nivelační stěrka?
c) Je potřeba před aplikací Bitumenu něčím penetrovat podklad?
d) Máme se soustředit na to, jak navazuje ta vodorovná hydroizolace Bitumenem na tu chemickou clonu ve zdech? A případně jak?
Děkuji mnohokrát za odpovědi.
- Lukáš Hemek stáří dotazu 4 dny dní
- last edited 2 dny dní
- You must login to post comments
Dobrý den,
co jste popisoval ve svém dotazu o provedení Systému AquaStop Cream, je v pořádku. Samozřejmě jsou tam i nutné další potřebné postupy, jako je správné navrtání půdorysní plochy dvou rohů mezi třemi zdmi apod. Předpokládám ale, že jste si na našich webových stránkách nastudoval tyto jednoduché, avšak důležité zásady, jež vedou ke spolehlivému výsledku.
Přejděme tedy nyní ke konkrétním dotazům, které se týkají izolování podlahy garáže proti vlhkosti. Vložím teď Vaše jednotlivé dotazy ve stejném pořadí a k nim budu připisovat své odpovědi.
a) Máme nějak upravovat tu vlhkou betonovou nerovnou podlahu před aplikací Bitumenu, nebo až po aplikaci? Upřímně mám strach, že na té vlhké podlaze nebude nic držet, když ji budu chtít srovnat.
Odpověď: Pokud chcete podlahu v garáži izolovat proti vlhkosti a stávající beton je zavlhlý a nerovný, pro přilnavost stěrkové hydroizolace AquaStop Bitumen 2K tento stav není problémem. Bitumenová stěrková hydroizolace se aplikuje hladítkem, a tak se dají bez obtíží natahovat i nerovné tvary a plochy. Jeho složení je na vodní bázi, a proto vlhké podklady jsou na rozdíl od tavení asfaltových pásů výhodou.
b) Může se na Bitumen posléze použít standardní nivelační stěrka?
Odpověď: Na tuto vodorovnou hydroizolaci není vhodné pro vyrovnání povrchu použít samonivelační stěrku také z důvodu, že je garáž pojezdová, tedy pokud se nezmění její využití. Nejsem specialista na samonivelační stěrky, vím, že se rozdělují na výšky potřebného vyrovnání a rozdíly jsou také v jejich pevnosti. Zda jsou však samonivelační stěrky vhodné pro vyrovnání povrchu na hydroizolace bitumenové či z asfaltových pásů, o tom mám pochybnosti. Na stěrkovou hydroizolaci o tl. cca 5 mm, ale i na asfaltové pásy, se obvykle nanese vrchní beton o tl. alespoň 70 mm, aby byla hydroizolace ochráněna před mechanickým zatížením, anebo spíše namáháním. Na něm se pak zhotovuje finální povrchová úprava.
c) Je potřeba před aplikací Bitumenu něčím penetrovat podklad?
Odpověď: AquaStop Bitumen má velmi dobrou přilnavost ke všem savým i nesavým podkladům. Pokud je ale podklad savý, určitě je výhodné tyto podklady penetrovat. Penetrování je výhodnější u suchých podkladů. V případě povrchů zavlhlých, není penetrování nutné. Pro případné penetrování podkladů se v žádném případě nepoužívá „penetrák“ určený pod asfaltové pásy. Ten má zcela jiné složení. U tixotropní izolace se případně použije penetrace, kterou si zhotovitel připraví sám, a to přímo ze složky A, což je Bitumen v nádobě. Složka B je tvrdidlo uložené ve víku nádoby. Z 30litrového obsahu se např. zednickou „fankou“ odebere cca jeden litr kašovité hmoty, která se snadno rozmíchá v 9 litrech vody. Takto jednoduše se před nanesením bitumenové hydroizolace připraví spolehlivá penetrace.
d) Máme se soustředit na to, jak navazuje ta vodorovná hydroizolace Bitumenem na tu chemickou clonu ve zdech? A případně jak?
Odpověď: V případě, že podlaha je taktéž v rekonstrukci, je určitě výhodné tuto vodorovnou hydroizolaci napojit na chemickou podřezávku, a to vytvořením tzv. hydroizolační vany. Stejný postup by platil i pro mechanickou podřezávku. Znamená to, že se hydroizolace z vodorovné plochy vytáhne na stěny do výšky cca 50 mm nad výšku/spáru provedené injektáže. Tímto způsobem se na sebe tyto dvě hydroizolace napojí. V rozích lze před natažením hydroizolační stěrky použít třírohou bitumenovou pásku – https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/produkt/aquastop-bitumen-triangle-trojhranny-bitumenovy-pas/, anebo se mezi podlahou a zdí vytvoří otočený malý fabion, a to rovnou bitumenovou hydroizolací.
Závěr: Ve vašem případě by bylo ideální stávající podlahu vybourat a udělat novou skladbu podlahy. Např. Po ovybourání podlahy do dostatečné hloubky zhotovit stěrkový podsyp, podkladový beton s kari sítí, natažení či natavení hydroizolace s vytažením přes chemickou či mechanickou podřezávku, vrchní beton a jeho finální vrstva, jako jsou např. dostatečně odolné keramické dlaždice, vysoce zátěžový nátěr a pod.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 3 dny dní
- last edited 2 dny dní
- You must login to post comments