Dobrý den, u 15let starého RD se zdivem Porotherm 44cm (je použita malta) se na několika místech objevila vlhká omítka do výše kolem 25cm nad podlahou. Nejen u obvodové zdi, ale v jednom místě i u příčky z téhož materiálu 15cm.
Na základové desce je cca 8cm polystyren a asi 6 nebo 8cm betonová deska s podlahovým topením, na tom dlažba, u podlahy je asi 10cm okraj z dlažby. Potrubí podlahového topení těsní, voda z něj nemizí.
Pokud budu vrtat co nejníže nad podlahou, budu vrtat dutinkovou cihlu prakticky v jejím horním okraji (asi 24-25cm).
Mohu to provést i za cenu větší spotřeby nebo je nutné obklady u podlahy odsekat, abych se dostal níž?
Mohu se obejít bez AquaStop Cream Inject Activator, jak píšete v návodech?
Zdivo je vlhké, ale zatím se neodlupuje.
Děkuji za odpověď.
- Petr Vršinský stáří dotazu 3 roky dní
- last edited 3 roky dní
- You must login to post comments
Dobrý den. Ve Vašem případě bych doporučoval tento postup: dle přiložených fotografií jsou omítky, jak popisujete, ještě soudržné a velmi pravděpodobně nezasolené a nejsou letité, a tak bych je taky ponechal. Pokud injektáž provedete správně i u tohoto trochu složitějšího druhu zdiva (voštiny), bude zdivo postupně vysychat a tím i následně vyschnou omítky. Po vyschnutí bych původní malbu seškrábal a vymaloval, jelikož nějaké zabarvení po působení vlhkosti i po vyschnutí omítek zůstane. Tím, že se jedná o cihlu Porotherm, je postup složitější. Zde Vám zasílám odkaz na dva postupy provedení injektáže u porothermového zdiva: https://www.injektaz-zdiva-svepomoci.cz/poradna-sanace-vlhkeho-zdiva/dotaz/kde-a-jak-vrtat-u-cihel-porotherm-heluz-vosinove-cihly-a-jak-pri-plneni-udrzet-prijatelnou-spotrebu
Pokud to výškově bude dobře vycházet, varianta č. 1 je ve Vašem případě výhodnější (tj. bez použití PUR pěny!). To by znamenalo vrtat těsně nad soklovým obkladem přes komůrky cihel, předpokládám, že ještě do první řady cihel od desky. Pokud vlhkost vzlíná do zdiva od první maltové spáry na desce, injektážní krém AquaStop Cream pomalu, ale jistě steče na tuto první spáru a vsákne se shora do ní. Tím by zdivo mělo po dokončené dispergaci injektážního krému začít postupně vysychat. Proto bych navrhoval variantu č. 1. Vrty bych před samotnou injektáží AquaStop Cream předinjektoval aktivátorem, který okamžitě steče na spáru a částečně se do ni vsákne. Následná krémová výplň AquaStop Cream se v komůrkách voštinové cihly samozřejmě neudrží a pomaleji, ale jistě, klesne na tu samou maltovou vodorovnou spáru, ale bude se rychleji a intenzivněji vsakovat do této maltové spáry a spárou neproteče. Tím, že se injektážní koncentrát AquaStop Cream o spáru “zarazí”, postupně se do ní přes povrch vsákne a tímto průběhem vznikne spolehlivá hydroizolace v této spáře a částečně i ve spodní části skeletu a příčkách komůrek voštinové cihly. V případě, že spodní část zdiva je zavlhlá, což je ze zaslaných fotografií evidentní, aktivátor není před samotnou injektáží nutné použít. Pokud spára bude výškově ta, která dotuje zdivo vlhkostí, výsledek se začne vizuálně projevovat již po pár měsících. Zdivo začne postupně vysychat a tím i vlhké omítky.
S přátelským pozdravem
Jiří Schwarz
- Trumf Sanace odpovězeno 3 roky dní
- last edited 3 roky dní
- You must login to post comments