Sanace vlhkých zdí

Mokré stěny představují riziko nejen pro budovu ale také pro lidské zdraví, proto je zapotřebí vlhké zdivo řešit neprodleně. Napadení plísní, které ohrožují lidské zdraví, degradace omítek a zdiva zase ohrožuje budovu. Se zvyšujícím se pronikáním vlhkosti do zdiva, nábytek a předměty v místnostech hnijí a rozkládají se. Proto by sanace vlhkého zdiva neměla být dlouho odkládána.
sanace vlhkého zdiva

Injektážní krém AquaStop Cream

Zjistěte příčinu a podnikněte kroky.

Výkvěty solí, tvorba plísně, vlhké skvrny a degradace omítek jsou prvními příznaky vlhkosti ve zdech. V počáteční fázi nám může vlhkost zdiva napovědět zatuchlý vzduch. Nejprve je ale třeba zkontrolovat, zda se nejedná o následek poškození jako je netěsné potrubí nebo prasklé vodovodní potrubí, popřípadě poškození odpadů. Pokud lze tuto příčinu vyloučit, mohlo by jít o kondenzaci vodní páry pronikající do zdiva zvenčí. Jako třetí varianta je, že může pronikat vlhkost, například ze země do zdiva následkem již dožilé, anebo zcela neexistující hydroizolace ve zdivu. Jak v případě akutního poškození rozvodů vody nebo odpadů, tak kondenzace vlhkosti nám obvykle při sanaci postačí odstranění příčiny a následné vysušení zdi. Typickými sanačními opatřeními jsou odstranění plísní a vysoušení stěny přívodem tepla a kvalitním větráním. Pokud je vlhkost zevnitř, jedná se o zásadní konstrukční vadu, která vyžaduje nákladnější sanační opatření.

Typické příčiny

Voda vzlíná skrze kapilární systém zdiva, protože vlhkost hledá vždy cestu nejmenšího odporu. Typickými příčinami jsou nefunkční hydroizolace zdiva, špatně provedená drenáž, vysoká spodní voda nebo nevhodné vnější obklady, jako jsou zateplení fasády apod.

Sanační metody

Pro každou vlhkou stěnu neexistuje obecně správný a účinný způsob sanace vlhkého zdiva. Sanační zásahy je nutné individuálně přizpůsobit situaci.
sanace vlhkého zdiva

Sanace vlhkého zdiva – sanační omítka

Na výběr jsou tyto metody:

Podřezání zdiva

Podstatou tohoto postupu je, že u průchozích spár stěn z cihel nebo kamene se do spár pomocí vhodného stroje vtlačí žebrovaný plech z chromové oceli o tloušťce 1,2 mm.
sanace vlhkého zdiva

Dokončení sanace vlhkého zdiva – sanační omítka

Chemická injektáž

Vzhledem k tomu, že zdivo má obvykle ve struktuře dutiny, lze je použít k nanesení vysoušecí a těsnicí hmoty. Krémové injektážní hmoty se vstřikují do vrtů, a po své průběžné penetraci skrz zdivo vytvoří voděodolnou vrstvu. Dnes je krémová injektáž zdiva hojně využívanou metodou koncovými spotřebiteli, jelikož se dá provádět svépomocí. Sanace vlhkého zdiva je soustava několika sanačních technologií, které bez sebe nemusí dobře fungovat. Pokud si tedy nejste jistí proč Vaše zdivo vlhne, můžete se obrátit na naší jedinečnou poradnu pro oblast sanace vlhkého zdiva, anebo využít naší poradenskou linku 731 565 565.
sanace vlhkého zdiva

Aplikace protisolného podnátěru pod sanační omítku AquaSalt Stop


TRUMF sanace s.r.o. Váš specialista na sanace vlhkého zdiva