Jak odstranit plíseň ?

Návod, jak se jednoduše zbavit plísní a řas v bytě nebo domě. Plísně se tvoří v mnoha českých domácnostech, nejčastěji se vrací v době topné sezóny a trápí nejen rodinné domy ale i bytové jednotky. Říká se, že zhruba každý pátý člověk v naší zemi, žije ve vlhkém a plísní napadeném prostředí, to znamená, že zhruba 2 140 000 lidí nežije ve zdravém prostředí. V lepším případě se plíseň usadí jen na vnitřní straně zdiva, v těch horších případech mohou napadnou i nábytek, koberce a podlahy. Nejhorší variantou je špatný dopad na lidské zdraví, kdy plísně způsobují alergické reakce, astma, ale třeba i závažnější onemocnění. Proto je velice důležité začít plísně řešit včas, riziko, že se plísně objeví i ve Vašem bytě je totiž vysoké. V každé domácnosti jsou vlhká místa, vlhká místa znamenají ideální podmínky pro růst a rozmnožování plísní, vznikají spory, které jsou velice malé a lehké a jsou snadno zanášeny vzduchem do velkých vzdáleností.

Místa s největším rizikem vzniku plísní.

Nejvíce ohrožená místa plísní jsou ty, kde je vysoká vzdušná vlhkost, vlhké zdivo bez dodatečné izolace, např. AquaStop Cream proti zemní vlhkosti, místa, kde se málo větrá, suší se prádlo nebo vaří bez použití digestoře. Už z předchozí věty je tedy jasné, že k největší koncentraci a tvorbě plísní dochází v koupelnách a kuchyních nebo sušárnách. V těchto místnostech teplota přesahuje 25 stupňů Celsia a vlhkost pak hravě překročí i 70 %.

Plísně se nejčastěji tvoří v těchto místnostech:

  • Koupelny – spáry okolo vany nebo sprchového koutu
  • Kuchyně – za kuchyňskou linkou
  • Toalety
  • Okolo oken a parapetů – Kondenzace vzdušné vlhkosti, vzniká na základě teplotních rozdílů
  • Studené zdi a stropy – nejčastěji rohy místností za nábytkem
  • Místa zatékání vody
  • Podlahy v místech pod krytinou
Plísně v domácnostech mohou velice negativně ovlivňovat lidské zdraví, a to nejen z hlediska alergických reakcí, astmatických problémů ale i mykotických a jiných onemocnění. Plíseň obsahuje spory, které patří k závažným alergenům. Chemické látky, které jsou vylučovány plísněmi mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždit oči, sliznici v nosu a v krku, způsobují bolesti hlavy a také dráždí naši pokožku.

Prevence proti plísním.

Účinnou a ověřenou prevencí proti tvorbě plísní je dostatečné proudění vzduchu v místnostech a tím obměna naakumulované vzdušné vlhkosti, pomůže Vám třeba i větrák, ale hlavním faktorem je vždy pořádně otevřít všechna okna. Další prevencí může být odstranění zdroje vlhkosti, hodně rostlin, akvárium, vaření se zapnutou digestoří, nesušit prádlo v místnosti, odsunout nábytek dále od zdiva ale třeba i odstraněním příčiny vlhkosti zdiva z důvodů již nefunkční nebo poškozené izolace. Odstranění plísní je také velice důležitou součástí prevence, protože samotný biocid je jen dočasným řešením, omítky by tedy měli být v místech výskytu plísně odstraněny a následně nově zhotoveny.

Proti plísni Vám pomůže zkušený izolatér ale i malíř.

Pokud plísně vzniká hlavně z důvodů nedostatečně větraného bytu, asi můžete využít zkušeného malíře, v případech, kdy je ale plíseň zapříčiněna vlhkým zdivem z důvodu absence nebo dožilosti izolace, budete se muset obrátit již na izolatéra nebo zkušenou sanační firmu, která odstraní příčinu vlhnutí zdiva. Rozhodně si ale ve své domácnosti plísně nepěstujte problémy, které mohou způsobovat jsem již výše uvedl.